ویرایش امن ژنتیکی؛ مرزهای علم و اخلاق | نخبه ها
خدمات مرکز


ویرایش امن ژنتیکی؛ مرزهای علم و اخلاق
news-image


یک تیم بین المللی از پژوهشگران با استفاده از تکنیک ویرایش ژنتیکی CRISPR–Cas9 gene editing موفق به درمان بیماری های ژنتیکی در جنین انسان شدند. این روش پیشرفته به  دانشمندان اجازه می دهد تغییرات دقیقی را در ژنوم انسانی با سهولت نسبی انجام دهند. از  این روش برای درمان ده ها بیماری ژنتیکی در جنین انسان زنده استفاده می شود. این مطالعات حاکی از اصلاح و بهبود کیفیت درمان و افزایش دقت درمانی به نسبت روش های پیشین است.

پژوهشگران در این مطالعات با هدف قراردادن یک جهش ژنتیکی به نامMYBPC3 که سبب ایجاد عوارض قلبی مختلفی از جمله ضخیم شدن عضلات قلب می شود که در اصطلاح پزشکی با عنوان hypertrophic cardiomyopathyشناخته شده و عموما در ورزشکاران جوان سبب مرگ زودرس و ناگهانی می شود؛ قادر به درمان آن شدند.

این جهش ژنتیکی عمدتا به این معنی است که کودک تنها تحت تاثیر یک نسخه از ژن جهش و تغییر یافته  فوق قرار می گیرد. در آزمایش تجربی ویرایش ژنتیکی انجام شده توسط پژوهشگران؛ گروهی از جنین ها برای کاشت در نظر گرفته شدند.

این تیم در مسیر پژوهش های خود با دو مانع امنیتی مواجه بود که بحث در مورد استفاده از  CRISPR-Cas9  را برای ژن درمانی در انسان شامل می شد:نخستین موضوع، بحث احتمال ایجاد تغییرات ژنتیکی ناخواسته که به جهش های ژنتیکی غیر هدف (off-target mutations) شهرت دارند و دیگر بحث خطر موسوم به generating mosaics که سبب ایجاد توالی ژنتیکی در سلول های مختلف جنین می شود.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نانوچلنج برگزار می‌شود

چهاردهمین دوره از چالش‌های نانو در پلتفرم "نانوچلنج" از سوی ستاد توسعه فناوری نانو با هدف افزایش پایداری حرارتی ویتامین ...


news-image
تحصیلات آکادمیک قبل از رفتن به مدرسه پیش بینی می شود

محققان در تحقیقی با حضور ۱.۱ میلیون شرکت کننده، ۱۲۷۱ ژن را کشف کرده اند که تحصیلات آکادمیک را حتی قبل از رفتن به مدرسه پ ...


news-image
تقدیر ستاری از وزیر اقتصاد و دارایی و رییس بانک مرکزی

پرداخت 3 هزار و 500 میلیارد تومانی تسهیلات در سال 96 به شرکت‌های دانش‌بنیان