روایت‌شناسی جدیدی از قرآن برای سینما، تلویزیون و تئاتر | نخبه ها
خدمات مرکز


روایت‌شناسی جدیدی از قرآن برای سینما، تلویزیون و تئاتر
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بی‌شك رويكردهای ادبی به قرآن به سده های آغازين تفسير، تاويل و حتی ترجمه قرآن باز می گردد اما عمده‌‌ اين آثار، بنا بر شكل‌ و محتواي آنها‌ بيش‌تر به مسايل دين شناختی قرآن پرداخته اند تا به مسايل ادبی و زبان شناختی آن. البته اگر در نظر بگيريم كه در حدود سه چهارم حجم قرآن را مسايل دين شناختی تشكيل داده است، آنگاه درخواهيم يافت كه این گرایش ها نه تنها ناكارآمد نبوده بلكه بسيار ضروری است. اما بحث اين است كه عمده اين آثار چندان كه بايد به جنبه های زيباشناختی و ادبی قرآن- دست كم از ديدگاه آنچه امروزه در بررسی های ادبی و زبانی مطرح می شود- نپرداخته اند.  در زبان عربی معاصر بحث رويكردهای جديد به قرآن در ابتدای قرن بيستم و با نگارش چند رساله در دانشگاه الازهر مصر آغاز شد. در زبان فارسی تا كنون مقاله و به ويژه رساله های دانشگاهی بسياری درباره علوم قرآنی و خاصه قصص قرآنی در زبان فارسی به نگارش در آمده است كه كتاب شناسی آنها در جاهای مختلف آمده است. در مغرب زمين در دو سه دهه اخير رويكردهای ادبی و زبان شناختی محور به قرآن دامن گستر بوده است و خيل مقاله ها، كتاب ها، جُنگ ها و گلچين های نقد و نظريه ادبی انتشارات معروف گواه اين مدعاست.
با توجه به موارد مطرح شده پژوهشگران کشورمان در دانشگاه اراک با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی طرح " بوطيقاي قصص قرآني: بررسي داستان‌هاي قرآن از منظر روايت‌شناسي" را انجام دادند تا بررسي داستان‌هاي قرآن از منظر رهيافت‌هاي جديد ادبي انجام شود.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
اختراع قفل مخصوص و ضد سرقت ماشین‌های سنگین

پژوهشگر برتر استان گلستان گفت : قفل مخصوص ماشین‌های سنگین نظیر تریلی و کامیون اولین اختراعم


news-image
روشی برای ساخت نانوماشین‌های هوشند و بی‌خطر

محققان دانشگاه استنفورد در آمریکا سامانه‌ الکترونیکی ارائه کردند که می‌تواند پیام‌های دیجیتال‌ را به پالس‌های شیمیایی


news-image
مرکز ایده‌های نوین مهندسی و فیزیک کجاست؟

یکی از مطرح‌ترین و نام‌آشناترین شرکت‌های اروپایی در زمینه لیزر و فوتونیک دنیا در کشور لیتوانی واقع‌شده است، به طوری که ط ...