ریشه‌های فرسودگی شغلی در پرستاران | نخبه ها
خدمات مرکز


ریشه‌های فرسودگی شغلی در پرستاران
news-image


نتایج پژوهشی که در نشریه علمی پژوهشكده علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي، پایش، منتشر شده، نشان می‌دهد عوامل متعددی همچون سطح تحصیلات، وضعیت استخدامی، محیط کاری و سن پرستاران بر میزان فرسودگی شغلی آن‌ها تأثیرگذار هستند.
پرستاران،رابطان حیاتی بهداشت و درمان در كشورهای مختلف هستند و ازاین‌رو، به‌عنوان یكی از تأثیرگذارترین اجزای نیروی انسانی نظام سلامت محسوب می‌شوند. وجود پرستاران باانگیزه و توانمند، نقش مهمی در ارتقای كیفیت خدمات بهداشتی و درمانی دارد. پرستاران در فرآیند ارائه خدمات، با بیماران و بیماری‌های مختلف روبرو می‌شوند و به همین دلیل، پیوسته فشارهای روانی شدیدی را تجربه می‌کنند. بر این اساس پرستاری به‌عنوان یكی از حرفه‌های پراسترس شناخته‌شده است.

یكی از پیامدهای اجتناب‌ناپذیر استرس در کار، فرسودگی شغلی است. برای سنجش دقیق این متغیر باید تلاش كرد كه ابعاد مختلف آن شناسایی و سنجیده شود. طبق نظر متخصصین، فرسودگی شغلی شامل سه بعد خستگی هیجانی، مسخ شخصیت و عدم‌کفایت فردی است.

پرستاران در فرآیند ارائه خدمات، با بیماران و بیماری‌های مختلف روبرو می‌شوند و به همین دلیل، پیوسته فشارهای روانی شدیدی را تجربه می‌کنند. بر این اساس پرستاری به‌عنوان یكی از حرفه‌های پراسترس شناخته‌شده است.

خستگی هیجانی، احساس زیر فشار قرار گرفتن و از بین رفتن منابع هیجانی در فرد است. مسخ شخصیت پاسخی منفی و سنگدلانه به افرادی است كه معمولاً دریافت‌کنندگان خدمت از سوی فرد شاغل هستند و به برداشت منفی فرد از سوی مددجویانش اشاره دارد و كاهش عملكرد شخصی نیز، كم شدن احساس شایستگی در انجام وظایف شخصی است و درواقع یك ارزیابی منفی از خود در رابطه با انجام كار به شمار می‌رود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
عرضه نانوپیگمنت‌هایی برای افزایش رنگ‌زایی در سامانه‌های پلیمری

از آنجایی که پیگمنت‌های آلی به سختی در سامانه‌های پلیمری پخش می‌شوند، گروهی از محققان به منظور غلبه بر این چالش به تولید ...


news-image
میکروسکوپ‌های طیف‌سنجی بومی شد

علی‌رغم آنکه ۸۰ درصد بازار میکروسکوپ‌های طیف‌سنجی کشور در اختیار شرکت‌های خارجی است، اما یک شرکت‌ فناور توانست با بومی‌س ...


news-image
سیستم عامل واقعیت مجازی در راه است

شرکت مجیک لیپ که سرمایه گذاری های فراوانی در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به عمل آورده به تازگی اطلاعات بیشتری را د ...