راه‌کارهای نوآورانه برای پاسخ گویی به تقاضای مواد حیاتی در بخش انرژی | نخبه ها
خدمات مرکز


راه‌کارهای نوآورانه برای پاسخ گویی به تقاضای مواد حیاتی در بخش انرژی
news-image


موسسه مواد حیاتی که از زیر مجموعه‌های وزارت انرژی آمریکا است، بر انرژی‌های نوین و مواد مورد نیاز برای استحصال آن‌ها تمرکز دارد.  هدف این موسسه، توسعه فناوری‌هایی است که مصرف مواد را بهینه نموده و نیاز به موادی که احتمال اخلال در فرایند تامین آن‌ها وجود دارد را از بین ببرد. بسیاری از موادی که از نظر وزارت انرژی آمریکا حیاتی تشخیص داده می‌شوند (در عین اهمیت صنعتی، تامین آن‌ها وابسته به منابعی بیرون از آمریکا است)، در صنایعی همچون توربین‌های بادی، پنل‌های خورشیدی، وسایل نقلیه الکتریکی و منابع روشنایی کم مصرف، اهمیت بالایی دارند.
 بر اساس گزارش استراتژی مواد حیاتی سال 2011، اخلال در تامین پنج عنصر از عناصر کمیاب خاکی که در این صنایع مصرف بالایی دارند، می‌توانند آینده توسعه این صنایع را با مشکل مواجه سازند. موسسه مواد حیاتی بر پنج عنصر حیاتی دیسپروسیوم، تربیوم، یوروپیوم، نیودمیوم و ایتریم و دو عنصر نیمه حیاتی لیتیوم و تلوریوم تمرکز دارد. این مواد اگر چه در مقادیر بسیار کم استفاده می‌شوند، اما نبود آنها امکان وقفه در پیشبرد اهداف آتی کشور را به وجود می¬آورد. هدف موسسه مواد حیاتی کاهش وابستگی به این عناصر از طریق جایگزینی با عناصر دیگر، بازیافت، بازیابی و استفاده مجدد است.
این موسسه تحت مدیریت آزمایشگاه Ames فعالیت می‌کند و از طریق این مجموعه با شرکایی صنعتی و دانشگاهی در ارتباط است. شرکای این مجموعه شرکت‌هایی از جمله جنرال الکتریک، Rio Tinto،Advanced Recovery و ...، دانشگاه‌هایی از جمله براون، دیویس، موسسه عالی معدنی کلرادو، پوردو و راتگرز و آزمایشگاه های ملی آمریکا است.
کارنامه موسسه مواد حیاتی در سال 2017 شامل همکاری با بیش از 330 محقق و دستیار، 20 اختراع ثبت شده به شکل پتنت، دو قرارداد لیسانس فناوری و انتشار 66 مقاله در نشریات داوری شده، بوده است. لازم به ذکر است که تامین مالی این موسسه از طریق برنامه‌ای پنج ساله (از سال 2013) به مبلغ 120 میلیون دلار، توسط وزارت انرژی ایالات متحده صورت پذیرفته است

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
گفتگو با سگ ها به کمک هوش مصنوعی

یک پژوهشگر آمریکایی در دانشگاه آریزونای شمالی در حال توسعه یک فناوری جدید با تکیه بر هوش مصنوعی


news-image
راه‌اندازی سومین آزمایشگاه فناوری نانو با تجهیزات ایرانی در کوبا

آزمایشگاه فناوری نانو در حوزه پزشکی با استفاده از تجهیزات ساخت ایران در شهر هاوانای کشور کوبا افتتاح شد.


news-image
ایران به بازارهای نوظهور دارویی ورود کرد

یک شرکت دانش بنیان داخلی به عنوان بزرگ ترین مرکز تحقیقات دارویی در کشور تاسیس شد. این شرکت در زمینه تولید مواد با ارزش ا ...