ماهواره های فضایی مورد هدف هکرهایی قرار گرفته اند | نخبه ها
خدمات مرکز


ماهواره های فضایی مورد هدف هکرهایی قرار گرفته اند
news-image


مرکز افتای ریاست جمهوری اعلام کرد: بر اساس گزارش های منتشر شده، اخیرا ماهواره های فضایی مورد هدف هکرهایی قرار گرفته اند. طبق گفته سایمنتک (Symantec) ،یک گروه ناشناخته تلاش کرده است طی یک حمله جاسوسی سایبری، به اپراتورهای ارتباطی ماهواره ای نفوذ کند.

هکرها در این حمله به سیستم ماهواره دست پیدا کرده و توانایی آسیب رسانی به آنرا داشته اند، اما در این حمله، هدف آنها جمع آوری اطلاعات بوده است و در آینده امکان نفوذ دوباره وجود دارد.

گروه Symantec در گزارشی اعلام کرد که این گروه هک که Thrip نام گرفته است، در گذشته یک شرکت ارائه دهنده تصویربرداری جغرافیایی، یک پیمانکار دفاعی و سه اپراتور مخابراتی مستقر در آسیای جنوب شرقی را نیز مورد هدف قرار داده است. گروه Thrip از سال ۲۰۱۳ فعال بوده است

این گروه تحقیقاتی امنیتی در ماه ژانویه زمانی متوجه این حملات شد که نرم افزار امنیتی این شرکت یک هشدار در یک اپراتور بزرگ مخابراتی در آسیای جنوب شرقی دریافت کرد.

برای جلوگیری از شناسایی، Thrip از ترکیبی از نرم افزارهای مخرب و ابزارهای مشروع سیستم مایکروسافت مانند PowerShell برای سرقت رمز عبور و اطلاعات حساس از رایانه های هدف استفاده کرده است.

در موج اخیر حملات، Thrip روی جمع آوری داده ها از شرکت های مستقر در ایالات متحده و آسیای جنوب شرقی متمرکز شد.

گروه تحقیقاتی سایمنتک هشدار داد که انگیزه این گروه جاسوسی است، اما با توجه به علاقه این گروه در به خطر انداختن سیستم های عملیاتی، ممکن است موضع تهاجمی تر را نیز اتخاذ کند.

 منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تقدیر ستاری از وزیر اقتصاد و دارایی و رییس بانک مرکزی

پرداخت 3 هزار و 500 میلیارد تومانی تسهیلات در سال 96 به شرکت‌های دانش‌بنیان


news-image
تشخیص زود هنگام هشت نوع سرطان با یک آزمایش خون

محققان مرکز تحقیقات سرطان جان هاپکینز کیمل یک آزمایش خون واحدی را کشف کردند


news-image
ایران دارای بیش‌ترین سهم استارتاپ‌های زیست‌فناوری منطقه است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به جایگاه مطلوب ایران در تولید علم در حوزه زیست فناوری گفت: ایران به لحاظ تولید ...