تولید عضله ماهیچه‌ای مصنوعی به کمک سلول‌های بنیادی | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید عضله ماهیچه‌ای مصنوعی به کمک سلول‌های بنیادی
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان کالج دانشگاهی لندن نشان دادند که ماهیچه مصنوعی مشتق از سلول‌های بنیادی انسانی می‌توانند مسیر ایجاد درمان‌های جدید برای بیماری‌های عضلانی را هموار سازند. در این مطالعه، پژوهشگران یافتند که ماهیچه مصنوعی سه بعدی می‌توانند از سلول‌های بنیادی سالم و سلول‌های بنیادی مشتق از بیماران دیستروفی عضلانی تولید شوند.
مهم‌تر این‌که ماهیچه‌های مصنوعی می‌توانند به خوبی و به‌درستی بیماری‌های عضلانی ژنتیکی جدید را مدل‌سازی کنند و این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد که انواع مختلف درمان‌ها را روی سلول‌های انسانی تست کنند. این دستاورد می‌تواند زمینه را برای ایجاد درمان‌های شخصی و فردی فراهم سازد.
پژوهشگران ارگانوئید های ماهیچه‌های مختص بیماران را در آزمایشگاه تولید کردند و یافتند که این عضلات مصنوعی دارای مشخصه‌هایی مانند عضلات فرد بیمار هستند. محققین سلول‌های پوستی بیماران را گرفته و آن‌ها را به سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) تبدیل کردند که توانایی تکثیر نامحدود در شرایط آزمایشگاهی را دارند و می‌توانند به سلول‌های ماهیچه‌ای، سلول‌های عروق خونی و سلول‌های عصبی حرکتی نیز تبدیل شوند.
 این سلول‌ها می‌توانند تکوین درمان‌های جدید برای اشکال لاعلاج و مختلف دیستروفی عضلانی را تسهیل کنند. پژوهشگران در تلاش هستند تا با فراهم آوردن شرایط مناسب، عملکرد این ارگانوئید ها را هر چه بیشتر مشابه با نمونه‌های بیمار کنند

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
فناوری‌های نوین در حوزه مدیریت آب و پساب حمایت می‌شود

با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشک سالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی؛ در راستای همکاری‌های شکل‌گرفته میان وزارت ...


news-image
طراحی گجت هوشمند برای اطمینان از سلامت کودکان

یک استارتاپ ایرانی، محصولی سخت افزاری طراحی کرده که از طریق آن والدین می‌توانند


news-image
جامعه از استارتاپ‌های جدید استقبال کرده است

به گفته معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، با نقش‌آفرینی مطلوب استارتاپ‌ها در زیست بوم