تولید عضله ماهیچه‌ای مصنوعی به کمک سلول‌های بنیادی | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید عضله ماهیچه‌ای مصنوعی به کمک سلول‌های بنیادی
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان کالج دانشگاهی لندن نشان دادند که ماهیچه مصنوعی مشتق از سلول‌های بنیادی انسانی می‌توانند مسیر ایجاد درمان‌های جدید برای بیماری‌های عضلانی را هموار سازند. در این مطالعه، پژوهشگران یافتند که ماهیچه مصنوعی سه بعدی می‌توانند از سلول‌های بنیادی سالم و سلول‌های بنیادی مشتق از بیماران دیستروفی عضلانی تولید شوند.
مهم‌تر این‌که ماهیچه‌های مصنوعی می‌توانند به خوبی و به‌درستی بیماری‌های عضلانی ژنتیکی جدید را مدل‌سازی کنند و این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد که انواع مختلف درمان‌ها را روی سلول‌های انسانی تست کنند. این دستاورد می‌تواند زمینه را برای ایجاد درمان‌های شخصی و فردی فراهم سازد.
پژوهشگران ارگانوئید های ماهیچه‌های مختص بیماران را در آزمایشگاه تولید کردند و یافتند که این عضلات مصنوعی دارای مشخصه‌هایی مانند عضلات فرد بیمار هستند. محققین سلول‌های پوستی بیماران را گرفته و آن‌ها را به سلول‌های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) تبدیل کردند که توانایی تکثیر نامحدود در شرایط آزمایشگاهی را دارند و می‌توانند به سلول‌های ماهیچه‌ای، سلول‌های عروق خونی و سلول‌های عصبی حرکتی نیز تبدیل شوند.
 این سلول‌ها می‌توانند تکوین درمان‌های جدید برای اشکال لاعلاج و مختلف دیستروفی عضلانی را تسهیل کنند. پژوهشگران در تلاش هستند تا با فراهم آوردن شرایط مناسب، عملکرد این ارگانوئید ها را هر چه بیشتر مشابه با نمونه‌های بیمار کنند

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تولید دستکش آنتی باکتریال بافته شده با فناوری نانو

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستکش آنتی باکتریال بافته شده با الیاف حاوی


news-image
عضلات انسان هم حافظه دارند

رشد عضلات بدن انسان ردپایی ژنتیک در ژن های این بخش از بدن فرد


news-image
جزییات فرآیند معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح شد

به‌منظور آشنایی شرکت‌های دانش‌بنیان از جزییات فرآیند معافیت مالیاتی، نشست «آشنایی با معافیت مالیاتی دانش‌بنیان و تکمیل ا ...