مواد پیشرفته در سیاست‌های علم و فناوری کشور چه جایگاهی دارد | نخبه ها
خدمات مرکز


مواد پیشرفته در سیاست‌های علم و فناوری کشور چه جایگاهی دارد
news-image


مواد پیشرفته به عنوان یکی از محورهای اصلی در میان اولویت‌های منتخب سیاست علم و فناوری کشورها به ویژه کشورهای پیشرو محسوب شده و زیرساخت اساسی و لازمه تحقق سایر محورهای اولویت‌دار سیاست علم و فناوری آنها است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در اولویت های نقشه جامع علمی کشور مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی که در سه سطح الف، ب و ج دسته بندی شده اند برخی فناوری های حوزه مواد و ساخت پیشرفته در سطح ب و ج در نظر گرفته شده است. لبته با توجه به اهمیت این حوزه و ارتباط تنگاتنگ آن با اولویت های الف نقشه جامع علمی کشور و نیز تاکید متن سند نقشه جامع علمی در خصوص اینکه "علوم مورد نیاز هر دسته از فناوری ها در همان سطح از اولویت ها قرار می گیرند" ضرورت قرار گرفتن این حوزه به عنوان یک حوزه مستقل در سطح الف کاملا بدیهی است.

همچنین در نقشه جامع علمی کشور اولویت های متعددی به طور مستقیم و غیر مستقیم به حوزه مواد و ساخت پیشرفته مرتبط هستند. اولویت هایی همچون مواد نوترکیب، بسپارها، آلیاژهای فلزی، مواد مغناطیسی، مواد سیلیکونی، اکتشاف و استخراج مواد معدنی از جمله اولویت هایی هستند که به طور مستقیم به حوزه مواد و ساخت پیشرفته مرتبط هستند. علاوه بر آن دستیابی به سایر اولویت های ملی همچون هوافضا، اطلاعات و ارتباطات، هسته ای و نفت و گاز در گرو توجه به فناوری های مواد و ساخت پیشرفته به عنوان زیرساخت ضروری توسعه این بخش ها است. به عنوان مثال در حوزه ای همچون هوافضا که در سطح اولویت الف برای کشور قرار دارد تولید آلیاژهای سبک و پراستحکام، کامپوزیت ها، سرامیک های مهندسی و سوپر آلیاژهای دمای بالا، مواد جاذب صوت و انرژی و مواد هوشمند نمونه هایی از ارتباط با فناوری های مواد پیشرفته را بیان می کند.

 بنابراین مواد پیشرفته به عنوان یکی از محورهای اصلی در میان اولویت های منتخب سیاست علم و فناوری کشورها به ویژه کشورهای پیشرو محسوب شده و زیرساخت اساسی و لازمه تحقق سایر محورهای اولویت دار سیاست علم و فناوری آن ها است. همانطور که در کشورهایی همچون چین، برزیل، ژاپن، ایالات متحده امریکا، کره جنوبی ، روسیه و اتحادیه اروپا حوزه مواد و ساخت پیشرفته یکی از اولویت های اصلی محسوب می شود.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
پیوندی از جنس شیمی سبز

تهيه نانوکاتالیست‎های تشکیل شده از يک هسته‌ فلزی با خاصيت مغناطيسی هدف طرح پژوهشی است که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوه ...


news-image
پیش‌نویس نقشه راه توسعه فضایی کشور بررسی شد

پیش نویس نقشه راه توسعه فضایی کشور در کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی با حضور وزیر ارتباطات، بررسی شد.


news-image
پرینتر سه بعدی

مریم محیطی عضو موسسه حامی نوابغ جوان( حامی نخبگان) برای نخستین بار موفق به ابداع پرینتر سه بعدی گردید.