توسعه همکاری ایران و روسیه برای مطالعات جامع دریای خزر | نخبه ها
خدمات مرکز


توسعه همکاری ایران و روسیه برای مطالعات جامع دریای خزر
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، وی گفت: بر اساس قراردادی که با طرف روسی منعقد شد، مطالعه ساختار زمین تا عمق حدود 50 کیلومتری و شناسایی شواهد گسل‌های پویا و لرزه‌زا در رسوبات سطحی بستر دریا انجام خواهد شد. 

دکتر خلیل بهارفیروزی با اشاره به همکاری مطالعاتی مشترک با امکانات و نیروهای متخصص کشور روسیه در بخش ایرانی دریای کاسپین افزود: این برنامه مطالعاتی که برنامه این سازمان در 2 سال آینده است، به عنوان زیر مجموعه‌ای از همکاری‌های چند منظوره بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و هولدینگ زمین‌شناسی روسی Rosgeo  تحت حمایت کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و روسیه انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر این‌که مقدمات انعقاد قرارداد مطالعه جامع زمین‌شناسی کاسپین جنوبی با سفرهای کارشناسان دو طرف فراهم شده است، اظهار کرد: پیش‌نویس قرارداد این همکاری با سفر دکتر راضیه لک معاون وزیر و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به روسیه آماده شده و با نهایی شدن آن فرایند اداری و اجرایی برای جذب و تامین منابع مالی ادامه خواهد یافت.

به گفته مدیر کل دفتر زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی، در این قرارداد این سازمان به عنوان کارفرما و مالک داده‌ها و طرف روس به عنوان مشاور یا پیمانکار معرفی شده است.

وی تولید داده‌های جدید و بسیار ارزشمند برای اولین بار برای بخش جنوبی دریای کاسپین را به عنوان مهمترین ویژگی‌های این طرح مطالعاتی یاد کرد و یادآور شد: علاوه بر این دانش و تجهیزات مدرن پژوهشی و کاوش‌های دریایی به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انتقال خواهد یافت که این مطالعات در برگیرنده بررسی‌های زمین‌شناسی، زیست محیطی و اقلیم دیرینه منطقه است.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
باید به سمت شهروند هوشمند حرکت کنیم

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، حرکت به سمت شهروند هوشمند را از برنامه‌های مهم و اساس ...


news-image
آزمایشگاهی که اندازه شتاب دهنده ها را کاهش می دهد

محققان مکان جدیدی در آزمایشگاه" SLAC" متعلق به دانشگاه "استندفورد" ایجاد کرده‌اند که می‌تواند اندازه شتاب‌دهنده‌ها را به ...


news-image
خانه های اکولوژیک با استفاده از منابع و مواد بازیافتی ساخته می شوند

امروزه بیش از ۷.۶ میلیارد نفر روی زمین زندگی می کنند که تعداد آنها تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۹.۷ میلیارد نفر افزایش می یابد.