توسعه همکاری ایران و روسیه برای مطالعات جامع دریای خزر | نخبه ها
خدمات مرکز


توسعه همکاری ایران و روسیه برای مطالعات جامع دریای خزر
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، وی گفت: بر اساس قراردادی که با طرف روسی منعقد شد، مطالعه ساختار زمین تا عمق حدود 50 کیلومتری و شناسایی شواهد گسل‌های پویا و لرزه‌زا در رسوبات سطحی بستر دریا انجام خواهد شد. 

دکتر خلیل بهارفیروزی با اشاره به همکاری مطالعاتی مشترک با امکانات و نیروهای متخصص کشور روسیه در بخش ایرانی دریای کاسپین افزود: این برنامه مطالعاتی که برنامه این سازمان در 2 سال آینده است، به عنوان زیر مجموعه‌ای از همکاری‌های چند منظوره بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و هولدینگ زمین‌شناسی روسی Rosgeo  تحت حمایت کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و روسیه انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر این‌که مقدمات انعقاد قرارداد مطالعه جامع زمین‌شناسی کاسپین جنوبی با سفرهای کارشناسان دو طرف فراهم شده است، اظهار کرد: پیش‌نویس قرارداد این همکاری با سفر دکتر راضیه لک معاون وزیر و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به روسیه آماده شده و با نهایی شدن آن فرایند اداری و اجرایی برای جذب و تامین منابع مالی ادامه خواهد یافت.

به گفته مدیر کل دفتر زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی، در این قرارداد این سازمان به عنوان کارفرما و مالک داده‌ها و طرف روس به عنوان مشاور یا پیمانکار معرفی شده است.

وی تولید داده‌های جدید و بسیار ارزشمند برای اولین بار برای بخش جنوبی دریای کاسپین را به عنوان مهمترین ویژگی‌های این طرح مطالعاتی یاد کرد و یادآور شد: علاوه بر این دانش و تجهیزات مدرن پژوهشی و کاوش‌های دریایی به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انتقال خواهد یافت که این مطالعات در برگیرنده بررسی‌های زمین‌شناسی، زیست محیطی و اقلیم دیرینه منطقه است.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
افقی جدید پیش روی پزشکی ژنتیک در کشور

با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی محقق شد


news-image
بازگشت ۱۴۰۰ متخصص‌ ایرانی به کشور/استفاده از ظرفیت تبدیل ایران به ارزان‌ترین مقص ...

علیرغم این‌که ایران در یکصد سال گذشته وارد عرصه اعزام دانشجو به خارج از کشور شده است و اقدامی برای بازگشت آنها به کشور ت ...


news-image
رسانه‌ها باید در توسعۀ فرهنگ نخبگانی نقش‌آفرینی کنند

صابری با اشاره به لزوم توسعۀ فرهنگ کارآفرینی و کسب‌وکار نوپا و دانش‌بنیان، گفت: ماند نخبگانی و توسعۀ اشتغال‌ز‌ایی پایدار ...