نانو مواد جدید در کشور توسعه می‌یابد | نخبه ها
خدمات مرکز


نانو مواد جدید در کشور توسعه می‌یابد
news-image


دارنده کرسی پژوهشی "توسعه نانو مواد جدید" از سنتز نانو مواد جدید برای کاربرد در حوزه‌هایی همچون انرژی‌های تجدیدپذیر، پزشکی و دندانپزشکی خبر داد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عبدالرضا سیم‌چی دارنده کرسی پژوهشی "توسعه نانو مواد جدید"که از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی اعطا شده درباره اقدامات انجام شده در راستای این کرسی پژوهشی اظهار کرد: سنتز نانو مواد جدید برای کاربرد در حوزه انرژی های تجدید پذیر از جمله اقداماتی است که در حال انجام آن هستیم. توسعه مواد زیستی برای ساخت غضروف و پوست مصنوعی نیز از دیگر فعالیت هایمان است. 
سیم چی ادامه داد: طی یک سال کار بر روی کرسی پژوهشی موفق به دو ثبت اختراع بین المللی شده ایم که مواد پر کننده دندانی و غضروف را شامل می شود. هر دو در حال طی فرآیند تجاریسازی هستند. در ایران برای درمان آرتروز موادی ترزیق می شود که درد را تا مدتی مشخص تسکین می دهد اما با این اختراع و ساخت غضرف مصنوعی مایعی به بدن فرد تزریق شده و در محل غضروف سفت می شود. البته در دنیا نیز حدود 6 شرکت در زمینه تولید غضروف های مصنوعی فعال هستند که بیشتر آنها با انجام عمل جراحی غضروف در بدن بیمار جایگذاری می شود.
وی درباره ثبت اختراع در حوزه مواد دندانی گفت: در دندانپزشکی موادی که استفاده می شود برای روی تاج است و مناسب ریشه نیست و این مواد طی فرایندهای شیمیایی تهیه می شوند اما در این اختراع از مواد طبیعی همچون استخوان، دندان کشیده شده فرد و مرجان های دریایی استفاده کردیم و در دمای پایین نیز نشان دادیم که سنتز بایواکتیو است. بنابراین مواد زیستی را از زواید زیستی تهیه می کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف همچنین ابراز کرد: پروژه دیگری هم درباره تولید پوست مصنوعی و زخم بندهای خاصی که از خونریزی جلوگیری می کند داشتیم که این طرح برنده چالش های فناوری نانو شد که گرنتی هم ستاد توسعه فناوری نانو در خصوص تجاریسازی طرح در اختیارمان قرار داده است.
به گفته وی، توسعه نانومتری مواد برای استفاده در پوشش های خاص از دیگر حوزه های تحقیقاتمان است همچنین کاربرد این نانو مواد و توسعه آنها درحوزه های انرژی های تجدید پذیر، تولید سنسورهایی در زمینه تشخیص آلزایمر، سلول های خورشیدی جدید نیز از دیگر بخش هایی است که چندین دانشجوی دکتری مشغول تحقیقات و فعالیت روی آنها هستند. البته در این حوزه ها حدود 14 مقاله بین المللی نیز در مجلات معتبر منتشر شده است.
سیم چی درباره سایر اقدامات نیز گفت: طراحی سیستمی جدید بر اساس مواد نانو متری برای درمان سرطان سینه یکی دیگر از اقداماتی است که در حال انجام است این سیستم با توجه به آمار بالای سرطان سینه در کشورمان می تواند گامی موثر باشد. در این زمینه همکاری نزدیکی نیز با دانشگاه تهران برای انجام آزمایشات حیوانی داریم.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
ششمین همایش طلای سبز برگزار می‌شود

ششمین همایش‌های طلای سبز با همکاری ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی


news-image
زمینه همکاری ایران و سوییس برای توسعه استارتاپ‌ها فراهم است

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در شرایط فعلی، زمینه توسعه و چرخش استارتاپ ها بین دو کشور فراهم شده است.


news-image
کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی با راهکاری جدید

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی را برای استفاده از لجن نفتی در تولید سیمان ارائه کردند که کاربردی شدن آن موجب کاهش آل ...