خودروی خودران لیزری در برف | نخبه ها
خدمات مرکز


خودروی خودران لیزری در برف
news-image


محققان خودروی خودرانی ساخته اند که قابلیت جهت یابی مسیر و حرکت در برف با سرعت ۴۰ کیلومتر برساعت را دارد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ خودروهای خودران امروزی برای تردد در خیابان‌های شهری ساخته‌شده‌اند و برای این منظور به نشانگرهای خطوط جاده و نقشه‌های GPS اتکا دارند. اما در کشورهای سردسیر این روند دچار مشکل می‌شود زیرا جاده‌ها پوشیده از برف هستند. به همین منظور محققان مرکز تحقیقات فنیVTT سعی دارند با کمک خودروی خودران Martti این مشکل را حل کنند. این خودرو برای جهت‌یابی در جاده‌های مملو از برف برنامه‌ریزی‌شده است. شرکت Volkswagen Touareg آن را ساخته که مجهز به انواع مختلف آنتن، حسگر، دوربین و اسکنرهای لیزری است.

 

سرعت خودروی Martti برای حرکت در برف نوعی رکورد به‌حساب می‌آید. این خودرو می‌تواند با سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت و بدون کمک نشانگرهای خطوط جاده هنگام بارش برف حرکت کند.

 

این ماشین حتی می‌تواند با سرعت بیشتری نیز حرکت کند. جالب آنکه بیشتر خودروهای خودران مجهز به سیستم ردیاب نور و طیف‌بندی هستند. این سیستم‌ها در شرایط برفی فعال نمی‌شود. اما حتی هنگامی‌که بارش برف عملکرد حسگرهای ۳ بعدی خودرو را می‌کاهد، Martti می‌تواند به حرکت خود ادامه دهد.

بر اساس این گزارش، در این خودرو رادار و سه لیزر روبه‌جلو نیز تعبیه‌شده است، آزمایش‌های این خودرو در جاده Aurora E8 intelligent در فنلاند انجام‌شده است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
پیوند دادن قطعی برق با عضویت ایران در پیمان اقلیمی پاریس درست نیست

استاد دانشگاه شیراز گفت: کمبود برق به دلیل تعهد ایران به کم کردن گازهای گلخانه ای در قالب پیمان پاریس صحت ندارد زیرا قطع ...


news-image
پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی افتتاح شد

پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی افتتاح شد.


news-image
گرمایش کره زمین تولید برق از باد را غیرممکن می کند

بررسی جدیدی که در این زمینه در امریکا صورت گرفته نشان می‌دهد میزان وزش باد در بسیاری از