ارتقای بهره وری آب برای سازگاری با کم آبی | نخبه ها
خدمات مرکز


ارتقای بهره وری آب برای سازگاری با کم آبی
news-image


به گزارش  سیناپرس به نقل از ایسنا، قبلا ربات‌هایی را دیده‌ایم که برای کمک در زمان آتش‌سوزی ساخته شده‌اند، اما ربات ابداعی محققان دانشگاه "اوربرو" سوئد موسوم به SmokeBot کمی متفاوت است.این ربات که توسط یک کنسرسیوم اروپایی تحت رهبری دانشگاه "اوربرو" سوئد طراحی شده، در نظر دارد برای انجام مأموریت‌های شناسایی در ساختمان‌های آتش گرفته پر از دود که دید را محدود می‌کند و ایجاد نقشه‌هایی که آتش‌نشانان را راهنمایی می‌کند، استفاده شود.

SmokeBot در شکل فعلی خود می‌تواند با استفاده از ترکیبی از دوربین‌های حرارتی استریو، دوربین 3 بعدی راداری و لیدار(LiDAR) (تشخیص و تصحیح نور) قادر به دیدن در دود متراکم است. تصاویر و دیگر داده‌ها در زمان واقعی به یک اپراتور انسان که کنترل آن را از طریق اتصال به اینترنت در اختیار دارد، در خارج از ساختمان منتقل می‌شود.

اگر ربات تماس با اپراتور را از دست بدهد، به طور خودکار به مکان قبلی خود بازمی‌گردد تا به اینترنت دسترسی داشته باشد و ارتباط مجددا برقرار شود.

SmokeBot همچنین به سنسورهای گاز با پهنای باند بالا مجهز است که قادر به تشخیص نوع، دما و غلظت گازهای موجود در ساختمان است و با استفاده از این داده‌ها، اگر خطر انفجار وجود داشته باشد، می‌تواند به آتش‌نشانان هشدار دهد.

 

با این حال، قبل از اینکه این ربات بتواند به طور عمومی مورد استفاده قرار بگیرد، نیاز به کمی افزایش سرعت دارد. در حال حاضر حدود 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد تا اطلاعات کافی را جمع‌آوری کند، که طراحان آن می گویند زمانی طولانی برای نجات مردم از آتش است.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
آغاز دوره جدید در ساخت سیستم‌های ابر پردازشگر

دانشمندان روسی موفق به ساخت نسل جدیدی از ابررایانه‌های قابل‌حمل شدند که می‌توان از آن در مأموریت‌های فضایی نیز استفاده ک ...


news-image
فرصتی فناورانه دانش‌بنیان‌های ایرانی با یک هیات کنیایی تعامل می‌کنند

با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری ریاست جمهوری نشست رو در رو میان شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و یک هیات دولتی ...


news-image
صادرات شرکتهای دانش‌بنیان به هجده کشور جهان سیزده میلیون دلار است

رییس شهرک علمی‌وتحقیقاتی اصفهان با اشاره به میزان صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به خارج از کشور گفت: با توجه به بود ...