رباتی که نقشه ای از دل حریق فراهم می کند | نخبه ها
خدمات مرکز


رباتی که نقشه ای از دل حریق فراهم می کند
news-image


به گزارش  سیناپرس به نقل از ایسنا، قبلا ربات‌هایی را دیده‌ایم که برای کمک در زمان آتش‌سوزی ساخته شده‌اند، اما ربات ابداعی محققان دانشگاه "اوربرو" سوئد موسوم به SmokeBot کمی متفاوت است.این ربات که توسط یک کنسرسیوم اروپایی تحت رهبری دانشگاه "اوربرو" سوئد طراحی شده، در نظر دارد برای انجام مأموریت‌های شناسایی در ساختمان‌های آتش گرفته پر از دود که دید را محدود می‌کند و ایجاد نقشه‌هایی که آتش‌نشانان را راهنمایی می‌کند، استفاده شود.

SmokeBot در شکل فعلی خود می‌تواند با استفاده از ترکیبی از دوربین‌های حرارتی استریو، دوربین 3 بعدی راداری و لیدار(LiDAR) (تشخیص و تصحیح نور) قادر به دیدن در دود متراکم است. تصاویر و دیگر داده‌ها در زمان واقعی به یک اپراتور انسان که کنترل آن را از طریق اتصال به اینترنت در اختیار دارد، در خارج از ساختمان منتقل می‌شود.

اگر ربات تماس با اپراتور را از دست بدهد، به طور خودکار به مکان قبلی خود بازمی‌گردد تا به اینترنت دسترسی داشته باشد و ارتباط مجددا برقرار شود.

SmokeBot همچنین به سنسورهای گاز با پهنای باند بالا مجهز است که قادر به تشخیص نوع، دما و غلظت گازهای موجود در ساختمان است و با استفاده از این داده‌ها، اگر خطر انفجار وجود داشته باشد، می‌تواند به آتش‌نشانان هشدار دهد.

 

با این حال، قبل از اینکه این ربات بتواند به طور عمومی مورد استفاده قرار بگیرد، نیاز به کمی افزایش سرعت دارد. در حال حاضر حدود 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد تا اطلاعات کافی را جمع‌آوری کند، که طراحان آن می گویند زمانی طولانی برای نجات مردم از آتش است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
الگوی تیکک به‌منظور تولد کسب‌وکارهای نوپا طراحی شد

مدیران پارک علم و فناوری استان اردبیل اقدام به طراحی یک فرایند بومی بانام الگوی تیکک" تولد یک کسب‌وکار" کرده‌اند. فرآیند ...


news-image
داده‌های شبکه برق کشور با محصول بومی پردازش می‌شود

جمع‌ آوری و پردازش اطلاعات یکی از ارکان توسعه و بهینه سازی سيستم‌ها، خطوط انتقال نیرو، توزیع و مصرف برق، گاز و آب است.


news-image
رشته فرآورده‌های طبیعی در مقطع کارشناسی تصویب شد

محمود خدا دوست از تصویب رشته فرآورده‌های طبیعی در مقطع کارشناسی دانشگاه خبر داد.