کنترل ربات ها با استفاده از سیگنال‌های مغز | نخبه ها
خدمات مرکز


کنترل ربات ها با استفاده از سیگنال‌های مغز
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، فناوری رباتیک، کاربردهای بسیاری دارد اما اجرای آن، نیازمند برنامه‌ریزی خاصی مبتنی بر روش ارتباط انسانی است.پژوهشگران دانشگاه "ام.‌آی.‌تی"(MIT)، روشی برای کنترل مستقیم ربات‌ها ابداع کرده‌اند که در آن از حرکات دست و امواج مغز انسان استفاده می‌شود.این گروه پژوهشی موفق شدند نیروی سیگنالهای مغزی موسوم به "احتمالات مربوط به خطا" (ErrPs) که هنگام مشاهده خطا، به طور طبیعی رخ می‌دهند، مهار کنند.

این سیستم، فعالیت مغز فردی که در حال مشاهده یک کار رباتیک است، بررسی می‌کند و در صورت بروز خطا، فعالیت ربات متوقف می‌شود تا کاربر بتواند آن را اصلاح کند. این کار توسط رابطی انجام می‌شود که فعالیت عضلات را اندازه می‌گیرد و شخص برای انتخاب گزینه درست، از حرکات دست استفاده می‌کند.

پژوهشگران در یک آزمایش، از ربات شرکت "ریتینک رباتیکز" (Rethink Robotics) موسوم به "باکستر" (Baxter) استفاده کردند. باکستر با نظارت انسان توانست انتخاب‌های درست خود را از 70 درصد ، به 97 درصد برساند. از آنجا که این سیستم می‌تواند با افرادی که پیشتر با آنها برخوردی نداشته کار کند، ممکن است سازمان‌ها بتوانند بدون نیاز به آموزش سیستم در مورد کاربران جدید، از آن استفاده کند.

"جوزف دلپرتو"(Joseph DelPreto)، نویسنده ارشد این پروژه گفت: این ابداع، از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا برخلاف شیوه قدیمی مدیریت رباتیک، نیازی نیست کاربران، طبق یک روش از پیش تعیین شده عمل کنند. این سیستم، خود را با کاربر تطبیق می‌دهد و به این ترتیب، ارتباط رباتیک، شباهت بیشتری با ارتباط انسانی پیدا می‌کند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
صدور مفاصا حساب قراردادها بدون اعمال ضریب حق بیمه در قراردادهای شرکت‌های دانش‌بن ...

تفاهم نامه همکاری فی‌مابین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان تأمین اجتماعی، در راستای صدور مفاصا حساب قراردادها ...


news-image
ردایی از علم و فناوری بر گفتمان جامعه

رشد و فناوری در وهله نخست وابسته به پژوهش و آموزش است، چرا که پژوهش و تولید علم، از مهم‌ترین عناصر رشد و توسعه اقتصادی، ...


news-image
نخستین رصدخانه استان اردبیل راه‌اندازی شد

رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل از راه اندازي نخستین رصدخانه استان