نانو ذرات فلزی راندمان مبدل‌های حرارتی پره‌دار را بهبود می‌دهد | نخبه ها
خدمات مرکز


نانو ذرات فلزی راندمان مبدل‌های حرارتی پره‌دار را بهبود می‌دهد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مبادله کن های گرما، وسایلی هستند که جریان انرژی گرمایی بین دو یا چند سیال در دماهای مختلف را فراهم می کنند. حال این مبادله کن های گرما رنج وسیعی از کاربرد را دارد که شامل کاربردهایی همچون تولید برق در نیروگاه های برق، وسایل شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع خنک سازی، هواپیماها، اتومبیل ها، صنایع ساخت و تولید، تهویه مطبوع، کاربردهای فضایی هستند.

 اما جالب است که عملکرد مبادله کن های گرما به واسطه کاهش انتقال حرارت بین سیال ها به دلیل عدم وجود تماس کامل لوله و فین ها، کاهش می یابد. بنابراین محققان کشورمان در دانشگاه یاسوج تاثیر نانو ذارت بر کاهش مقاومت حرارتی تماسی در این مبادله کن ها را بررسی کردند. " بكارگيري فناوري بهبود راندمان حرارتي مبدل هاي حرارتي پره دار به كمك نانو ذرات فلزي" عنوان این تحقیق است که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد و در آن ضریب انتقال حرارت تماسی که خود بیانگر مقاومت حرارتی تماس است قبل و بعداز لایه نشانی نانو ذرات آلومینیوم بر روی سطوح تماس به کمک مساله انتقال حرارت معکوس محاسبه و تأثیر نانو ذرات بر کاهش مقاومت حرارتی تماسی بررسی شد. آزمایشات در این تحقیق یک بار بدون لایه نشانی نانو ذرات آلومینیوم بر روی سطوح تماس انجام شده و بار دیگر همان آزمایشات بعد از لایه نشانی نانوذرات آلومینیوم برروی سطوح تماس انجام شده¬اند که مقدار ضریب انتقال حرارت تماسی برای هر دو حالت محاسبه و مقایسه شد. بررسی آزمایشات نشان داد که مقاومت حرارتی تماسی حدود 39٪ کاهش یافته است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
نشست تجاری شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت در آلمان برگزار شد

باتوجه به ضرورت و اهمیت توسـعه صادرات محصولات دانش‌بنیان و جذب سرمایه‌گذاری


news-image
نه مخترع ایرانی بین‌المللی می‌شوند

حمایت از ثبت بین‌المللی اختراع یکی اقدامات مهم توسط کارگروه ثبت اختراع صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی اس ...


news-image
کشاورزی ارگانیک را دریابیم

کشاورزی ارگانیک علاوه بر حفظ اکوسیستم در برابر حضور مواد شیمیایی، موجب تولید