تلاش برای تولید نان سفید سالم تر | نخبه ها
خدمات مرکز


تلاش برای تولید نان سفید سالم تر
news-image


آرد سفید دارای شاخص گلیسمی بالاتری (glycaemic index) است که به معنای هضم سریعتر آن است. دلیل این مسأله، وجود نشاسته ای است که به سرعت در بدن هضم می شود. این مسأله باعث افزایش ناگهانی قند خون شده و درنتیجه، لوزالمعده میزان انسولین بیشتری تولید می کند.

با گذشت زمان، افزایش قند خون باعث می شود که بدن نتواند مقدار کافی انسولین تولید کند که این مشکل منجر به دیابت نوع 2 و آسیب سلول های خون می شود. نان سفید همچنین از احساس سیری جلوگیری کرده و منجر به پرخوری می شود.

 

(نشاسته مقاوم در برابر هضم زیر میکروسکوپ)

محققان موسسه کوادرام (Quadram) در نورویچ (انگلیس) قصد دارند از ژن های گونه های وحشی گندم یا ذرت برای تولید نوع جدیدی نشاسته با سرعت هضم آهسته تر استفاده کنند.

پروفسور ریچارد میترن (Richard Mithern) مدیر گروه شیمی و موادغذایی موسسه کوادرام تأکید کرد: برنامه گسترده ای در این زمینه داریم و به دنبال ایجاد تغییرات دقیق و ظریفی در نشاسته گندم هستیم. نان سفید آینده با نشاسته جدید، دارای بافتی مشابه نان های معمولی بوده و طعمی متفاوت نخواهد داشت.

میترن خاطر نشان کرد: این نان علاوه بر مغذی بودن، سالم تر نیز خواهد بود، چراکه از افزایش گلوکز بعد از غذا خوردن جلوگیری و حس سیری در فرد ایجاد می کند.

یکی از برنامه های محققان، مقابله با اپیدمی چاقی در اثر مصرف فست فودها است. فست فودها سریع آماده، خورده و هضم می شوند و هضم سریع آنها مشکل بسیار مهمی است. نان سفید با نشاسته جدید می تواند با ایجاد حس سیری، از پرخوری افراد در زمان خوردن فست فودها جلوگیری کند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
ارواسیا مقصد بعدی دانش‌بنیان‌های ایرانی است

ایران یکی از اعضای اتحادیه تجاری اوراسیا است. قاره وسیعی که از ترکیب دو قاره اروپا و آسیا به وجود آمده است. پهنه بزرگی ک ...


news-image
افزایش ظرفیت آب‌های غیرمتعارف برای توسعه اشتغال در سواحل جنوبی کشور

یکی از شرکت های دانش بنیان داخلی با اجرای پایلوت‌های متعدد در سواحل جنوبی کشور، با تجربه‌ترین نهاد در حوزه کشاورزی با آب ...


news-image
زانوی مصنوعی هوشمند به کمک پزشکان می آید

عمل جراحی روی زانو به منظور نصب زانوی مصنوعی یکی از پرچالش ترین اعمال جراحی است که معمولا نتیجه مطلوبی نیز در بر ندارد و ...