پریزهای هوشمند ابداع شد | نخبه ها
خدمات مرکز


پریزهای هوشمند ابداع شد
news-image


به گزارش  سیناپرس به نقل ازایسنا، یک تیم از مهندسان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) یک "پریز هوشمند" ابداع کرده‌اند که می‌تواند استفاده جریان الکتریکی از یک یا چند پریز را تجزیه و تحلیل کند.

آشکارسازهای جرقه(نوسان) الکتریکی می‌توانند محافظ‌های ارزشمندی در برابر آتش‌سوزی‌های حاصل از برق باشند، اما در صورتی که هیچ خطر ایمنی وجود نداشته باشد، می‌توانند مزاحمت ایجاد کنند.

برای کاهش هشدارهای اشتباه، یک تیم از مهندسان MIT در حال کار بر روی "پریزهای هوشمند" جدیدی هستند که از شبکه‌های عصبی استفاده می‌کنند تا نه تنها خطرناک بودن جرقه تشخیص داده شده را تعیین کنند، بلکه نوع دستگاه‌هایی که به پریز متصل شده‌اند را نیز تشخیص می‌دهد.

برق مانند آتش است. همانطور که فوق العاده ارزشمند است، اما می‌تواند یک دشمن بسیار خطرناک هم باشد.

از اولین روزهای مهندسی برق، جلوگیری از اضافه بار، مدار کوتاه و جرقه، اولویت اول بوده است. یکی از اساسی‌ترین محافظ‌ها فیوز بود، که کمی سیم پیچیده شده بود تا در هنگام وقوع اضافه بار، ذوب شود و مدار را متوقف کند.

امروزه نسخه‌های بسیار پیچیده‌ای از مدارشکن‌ها و محافظ‌ها برای دفاع از دستگاه‌های دیجیتالی ظریف در برابر جرقه‌های الکتریکی طراحی شده است، اما حتی بهترین سیستم‌های ساخته شده نیز ممکن است تحت شرایطی قرار گیرند که جرقه‌هایی را ایجاد کنند که می‌تواند آتش‌سوزی یا خسارت به تجهیزات را باعث شود.

 

منبع خبر : سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
پیوند فناوری‌های نو با زیست‌فناوری

یکی از اهداف و ماموریت های ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی استفاده از فناوری های نو در دانش زیست فناوری است.


news-image
راه‌اندازی سومین آزمایشگاه فناوری نانو با تجهیزات ایرانی در کوبا

آزمایشگاه فناوری نانو در حوزه پزشکی با استفاده از تجهیزات ساخت ایران در شهر هاوانای کشور کوبا افتتاح شد.


news-image
شناسایی شراره‌های عظیمی را که قطر آنها چندین برابر قطر زمین است

فضاپیمای ناسا شراره‌های عظیمی را که قطر آنها چندین برابر قطر زمین است و با فشار از سطح خورشیدی خارج می‌شوند شناسایی کرد.