راهکاری برای سنتز دنباله های دی ان ای ابداع شد | نخبه ها
خدمات مرکز


راهکاری برای سنتز دنباله های دی ان ای ابداع شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل ازایرنا، در آزمایشات و توسعه فناوری های زیستی، سنتز دی ان ای نقش محوری دارد و فناوری مورد استفاده برای این منظور بیش از 40 سال دست نخورده باقی مانده است.

در شیوه قدیمی، واحدهای سازنده دی ان ای یکی پس از دیگری به دنباله اضافه می شوند تا یک دنباله کامل ساخته شود. اما این شیوه دارای محدودیت هایی از جمله قابلیت اتصال 200 واحد سازنده در دنباله و ایجاد ضایعات خطرناک در فرآیند تولید است.
این در حالی است که حتی دنباله های متشکل از 1000 واحد نیز دنباله هایی کوتاهی محسوب می شوند و برای تولید دنباله های بلند به ناچار باید دنباله های کوتاه تر به یکدیگر متصل شوند. البته این رویه نیز محدودیت های دیگری را ایجاد می کند.
اکنون محققان با استفاده از آنزیمی موسوم به TdT که در سیستم ایمنی مهره داران یافت می شود و قادر است دی ان ای را از ابتدا بنویسد، برای سنتز دی ان ای استفاده می کنند. این آنزیم قادر است در هر دقیقه 200 واحد سازنده دی ان ای را به دنباله اضافه کند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری عازم بروکسل شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، برای شرکت در دومین همایش همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا، در راس ه ...


news-image
نانو پوشش ضد انعکاس ساخته شد

پژوهشگران با الهام از بال پروانه موفق به ساخت نانوپوشش ضدانعکاس شدند. این پوشش حاوی ستون‌هایی به قطر ۱۰۰ نانومتر است.


news-image
کاهش کلسترول با مهندسی ژنتیک

محققان دانشگاه دوک انگلیس با استفاده از یک روش پیشرفته مهندسی ژنتیک موفق به خاموش کردن یک ژن و کاهش کلسترول در مدل های ح ...