سیستمی برای آزمایش تاثیر دارو ابداع شد | نخبه ها
خدمات مرکز


سیستمی برای آزمایش تاثیر دارو ابداع شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، محققان مرکز تحقیقاتی 'اسکریپ' در آمریکا و دانشگاه های 'شانگهای تک'، 'پکن' و دانشگاه 'هنگ کنگ' در چین در این مطالعه مشترک روش جدیدی را توصیف کردند که به آنها اجازه می دهد بطور همزمان آزمایش کنند کاندیداهای دارویی چگونه به اهداف سلولی خود می چسبند و عملکرد سلول را تغییر می دهند. این روش بر اساس 'نمایش فاژی آنتی بادی' ساخته شده است؛ نمایش فاژی آنتی بادی، فناوری است که محققان می توانند از آن برای نشان دار کردن و آزمایش آنتی بادی ها در رابطه با توانایی هایشان برای چسبیدن به یک هدف بیولوژیکی استفاده کنند.

آنتی بادی ها، پروتیین های Y شکل سیستم ایمنی بدن هستند که محور تمرکز بیشتر تحقیقات مرتبط با کشف دارو هستند. با این حال در گروه وسیعی از آنتی بادی های متمایل به چسبیدن به هدف بیماری، ممکن است تنها چند آنتی بادی با عملکرد بیولوژی مناسب وجود داشته باشد. بنابراین آزمایش این آنتی بادی ها برای بررسی عملکردشان موجب صرف زمان و هزینه زیادی در رویه کشف دارو می شود.
اما به گفته محققان روش جدید مینی اکوسیستم امکان آزمایش همزمان تمایل و عملکرد آنتی بادی را میسر می سازد.
این مینی اکوسیستم ها در قطراتی به اندازه یک پیکولیتر یا یک تریلینیوم یک لیتر نگهداری می شوند. محققان در این محیط های پرتحرک یک سلول پستاندار و یک باکتری ایی.کولی را در معرض هم قرار دادند.
این باکتری فاژی تولید می کند که به عنوان حامل کاندیداهای دارویی آنتی بادی عمل می کند. این آنتی بادی ها در سطح فاژ می توانند با سلول پستاندار در یک سیستم ارتباط برقرار کنند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
اردوی جهادی تخصصی تخصصی برگزار می‌شود

اردوی جهادی تخصصی آذربایجان‌شرقی در حوزه‌های عمرانی، فرهنگی و آموزشی برگزار می‌شود.


news-image
تنوعی از جنس صادرات

بدون ترديد توسعه اقتصادی در جوامع مختلف در گرو توليد و مصرف مواد مختلفی است كه به انحاء مختلف از طبيعت استخراج می شوند. ...


news-image
حمایت از نوپا‌های فناوری‌‌های همگرا گسترش یافت

مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی بستری برای تجاریسازی ایده‌ها و دستاوردهای پژوهشگران و فناوران این حوزه فراهم کرده است، ...