گام مهم بسوی تقلید شیوه تولید اسپرم در بدن | نخبه ها
خدمات مرکز


گام مهم بسوی تقلید شیوه تولید اسپرم در بدن
news-image


دانشمندان انگلیسی یک گام دیگر به تقلید فرآیند طبیعی تولید اسپرم از سلول های بنیادی نزدیک شدند که می تواند مسیر را برای توسعه درمان های ناباروری هموار کند.
پیش از این، از سلول های بنیادی برای تولید اسپرم زنده و عملکردی موش استفاده شد؛ سپس با استفاده از این اسپرم ها، بچه موش های سالم متولد شدند. چند تیم تحقیقاتی دیگر نیز سلول های جنسی نابالغ انسانی را به بیضه های موش برای تولید سلول ها با ظاهری شبیه اسپرم تزریق کردند، اما این سلول ها از توانایی باروری تخمک برخوردار نبودند.

اما به نظر می رسد مطالعه اخیر محققان دانشگاه کمریج، نخستین تلاش موفق در مسیر توسعه اسپرم نابالغ از سلول های بنیادی انسان باشد.

عظیم سورانی (Azim Surani) مدیر مرکز تحقیقات اپی ژنتیک موسسه گوردون در دانشگاه کمبریج عنوان کرد: گام مهمی در مسیر تولید اسپرم در آزمایشگاه برداشته شده است. نمی توانیم به طور کامل مطمئن باشیم که آنها واقعا سلول های شبه اسپرم هستند. آنها تایمرهای رشد در سلول ها هستند و باید براساس زمان بندی داخلی، اجازه رشد به آنها بدهیم.

تیم تحقیقاتی بدنبال رهگیری مسیر رشد طولانی است که در بدن اتفاق می افتد، زمانی که سلول های جنینی در طی مراحل پیچیده ای موسوم به میوز (meiosis) به اسپرم نابالغ تغییر پیدا می کنند.

در طول چند هفته نخست، سلول های تعیین شده برای تبدیل به اسپرم و تخمک همان مسیری را طی می کنند که در هفته هشتم اتفاق می افتد. در موش ها این اتفاق پس از 13 روز اتفاق می افتد. به گفته سورانی، چالش اصلی در این مسیر، طولانی بودن این روند در بدن انسان است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
طراحی نسل جدیدی از هدست های واقعیت مجازی بدون نیاز به یو اس بی

چند شرکت تجاری موفق به طراحی نسل جدیدی از هدست های واقعیت مجازی شده اند که برای استفاده تنها نیازمند اتصال به پورت یو اس ...


news-image
قدرت‌نمایی ایران در دنیا با تامین زیرساخت‌های مورد نیاز فضایی در کشور

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی معتقد است که در صورت فراهم شدن زیرساخت ها، می توانیم در ...


news-image
ترایپوفوبیا یک ترس واقعی نیست

محققان دانشگاه اموری (آمریکا) عنوان می کنند، ترایپوفوبیا بیش از آنکه ناشی از ترس از سوراخ های کوچک