ذخیره اکسیژن در مریخ با کمک یک باکتری | نخبه ها
خدمات مرکز


ذخیره اکسیژن در مریخ با کمک یک باکتری
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، اگر انسان نتواند راهی برای نفس کشیدن در مریخ بیابد، ساخت شهرک در این سیاره، پرورش مواد غذایی یا حفر تونل در آن بی فایده خواهد بود. اما اکنون امید جدیدی برای تامین ذخیره اکسیژن در سیاره سرخ کشف شده است. این امید جدید در حقیقت باکتری به نام cyanobacteria است. این باکتری دی اکسید کربن را می مکد  و در برخی از اماکن زمین با بدترین شرایط ادامه حیات، اکسیژن تخلیه می کند.

در همین راستا گروهی از محققان پژوهشی در  ژورنال ساینس منتشر و این ارگانیسم های کوچک را احتمال حیات انسان در مریخ معرفی کرده اند. گیاهان و ارگانیسم های دیگر به وسیله فتوسنتز نورخورشید را به انرژی تبدیل می کنند. این در حالی است که سیانوباکتریا در اعماق اقیانوس زندگی می کنند. سیانوباکتریا نیز با کمک فتوسنتز انرژی تولید می کند. اما این عمل در شرایطی انجام می شود که نور خورشید بسیار کم است.

یکی از بخش های فرایند فتوسنتز کلروفیل است. بیشتر گیاهان و ارگانیسم ها نور را با کمک کلروفیل به انرژی تبدیل می کنند. محققان متوجه شده اند سیانوباکتری با استفاده از نوع خاصی کلروفیل به نام «کلروفیل-f» نور مادون قرمز را به انرژی تبدیل می کند. آنها با کمک این شیوه می توانند در چنین محیط های کم نوری زندگی کنند.

در همین راستا محققان معقتدند می توان با ارسال سیانوباکتری به مریخ اکسیژن کافی برای ساکنان آتی این سیاره فراهم کرد. این درحالی است که محققان ارگانیسم های زنده ای در صحرای مجاوه در قطب جنوب و حتی در سطح خارجی ایستگاه فضایی بین المللی کشف کرده اند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تولید کالای مرغوب مردم را به خرید کالای ایران ساخت تشویق می کند

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حمایت مردم از تولید ملی گفت: تولید کنندگان باید تلاش کنند با تولی ...


news-image
کنفرانس راهکارهای توسعه صنایع‌پیشرفته برگزار می‌شود

اولین کنفرانس راهکارهای توسعه صنایع‌پیشرفته استان گلستان به منظور توسعۀ فرهنگ کارآفرینی برگزار میشود.


news-image
شرکت‌های خلاق برای حضور در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته حمایت می‌شوند

دبیرخانه برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق به‌منظور توسعه و ترویج فعالیت شرکت‌های خلاق از حضور این شرکت‌ها در دوازدهمی ...