ترجمه کد دی ان ای با نوعی میکروب جدید | نخبه ها
خدمات مرکز


ترجمه کد دی ان ای با نوعی میکروب جدید
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، دی ان ای از دنباله چهار ماده شیمیایی یا باز نوکلئوتیدی ساخته می شود که با حروف A، T، C و G مشخص می شوند. دنباله های مختلف این بازهای نوکلئوتیدی کدهای لازم برای تشکیل ترکیبات مختلفی از اسیدهای نوکلئیک را که واحدهای سازنده پروتئین ها هستند، فراهم می کنند.

سه باز نوکلئوتیدی که با عنوان کدون شناخته می شوند، کد لازم برای یک اسید آمینو را فراهم می کنند. تا کنون محققان بر این باور بودند که سه باز نوکلئوتیدی همواره آمینو اسید یکسانی را تولید می کنند.
اما اکنون محققان با مطالعه ژنوم یک گروه منحصر به فرد از مخمرها، یک ترجمه کاملا متفاوت از دی ان ای را شناسایی کردند. در اغلب جانداران کدون CGT حاوی کدهای لازم برای اسید آمینه موسوم به لوسین است. اما در برخی از گونه های این مخمرها کدون CGT به عنوان اسید آمینه ای موسوم به سیرین و در برخی دیگر به عنوان آلانین ترجمه می شود. یک گونه از این مخمرها به نام Ascoidea asiatica نیز کدون را به صورت تصادفی به عنوان سیرین یا لوسین ترجمه می کند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
دستگاهی برای تبدیل آلیاژ مکانیکی در ابعاد نانو ساخته شد

محققان کشور با تاییدیه ستاد توسعه فناوری نانو موفق به ساخت دستگاهی برای تبدیل آلیاژ مکانیکی در ابعاد نانو شدند.


news-image
راه‌اندازی بورس ایده از ارکان اقتصاد دانش‌بنیان است

صالحی با اشاره به لزوم توسعۀ همکاری صنعت و دانشگاه، گفت: اقداماتی چون راه‌اندازی بورس ایده می‌تواند اثرگذاری بسزایی در ز ...


news-image
داده‌های ژنومی به مثابه ذخایر نفتی

در دنیای امروز داده ثروت عظیمی محسوب می شود بسیاری از شرکت های برتر دنیا همچون آمازون، فیس بوک و گوگل چیزی جز داده در اخ ...