ژن درمانی می تواند در درمان بیماران قطع نخاع موثر باشد | نخبه ها
خدمات مرکز


ژن درمانی می تواند در درمان بیماران قطع نخاع موثر باشد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، بررسی های محققان انگلیسی و هلندی نشان می دهد که ژن درمانی می تواند در درمان این بیماری مهلک موثر باشد و آزمایش هایی که بر روی موش ها صورت گرفته ثابت کرده موش های قطع نخاع شده بعد از دستکاری ژنتیک قادر به تکان دادن مجدد پاها و پنجه هایشان بوده اند.

وارد آمدن آسیب به نخاع افراد باعث می شود آنها کنترل تمام یا بخشی از اجزای بدن خود را از دست بدهند. علت این امر قطع ارتباط میان سلول های عصبی رشته نخاع با یکدیگر و با عضلاتی است که وظیفه کنترل آنها را بر عهده دارند.

اما از طریق ژن درمانی می توان بافت های آسیب دیده نخاع را طی مدت دو هفته احیا کرد، به گونه ای که آنها بعد از مدت مذکور توانستند از نردبان هم بالا بروند.

پژوهشگران امیدوارند از این طریق در گام اول بتوانند دست های افراد قطع نخاعی را مجددا به کار بیندازند و در آینده حتی راه رفتن این اشخاص را هم ممکن کنند. البته برای تکمیل شدن این روش درمانی بر روی انسان هنوز باید آزمایش های بیشتری انجام شود.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
سرکوب سلول‌های سرطانی با پلی‌فنول‌ چای

محققان دپارتمان بهداشت انسانی و علوم تغذیه‌ دانشگاه گوئلف در


news-image
نگاهی متفاوت به فرهنگ جامعه دانشگاهی ایران

جک گوتن تاگ (Jack Guttentag) استاد بازنشسته آمریکائی که در سال‌های پیش از انقلاب در ایران تدریس می‌کرده، به‌تازگی در خاط ...


news-image
امکان رادیو گرافی صنعتی دو انرژی محقق شد

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای نخستین بار موفق به پیاده سازی رادیو گرافی صنعتی دو انرژی در آزمون های غیر مخرب شدند.