بازار انرژی در کشور متحول می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


بازار انرژی در کشور متحول می‌شود
news-image


یدالله سبوحی گفت: ایجاد تحول در بازار انرژی برای بکارگیری ساز و کارهای بازار و انجام بهینه سازی انرژی در ساختمانها و ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری از اقداماتی است که در حال انجام آن هستیم.

 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یدالله سبوحی مسئول میز تخصصی بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی اظهار کرد: بهینه سازی مصرف انرژی در بخش های مختلف همچون ساختمان ها، صنعت، حمل و نقل، نیروگاه ها، خطوط انتقال گاز و نفت امری مهم بوده، به گونه ای که در اسناد بالا دستی کشور نیز به آن تاکید شده است. آمارها بیان می کند که حدود 40 درصد انرژی نهایی کشور در بخش ساختمان ها مصرف میشود که شامل ساختمانهای مسکونی، اداری، تجاری و عمومی است.

 وی ادامه داد: بنابراین با توجه به سهمی که این اماکن در مصرف انرژی دارند باید بهینه سازی مصرف انرژی در آنها مورد توجه زیادی قرار گیرد در این راستا نیز این موضوع در سال 75 مورد بحث قرار گرفت تا کاهش مصرف انرژی در ساختمانها انجام شود.

 به گفته سبوحی، البته این انرژی برای مصارف گوناگون همچون تامین دمای آسایش، تامین آب گرم، پخت و پز، استفاده از انرژی برق برای تامین انرژی تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. 65 تا 75 درصد انرژی مورد استفاده در ساختمانها مربوط به تامین دمای آسایش است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف همچنین بیان کرد: در این میان، قانون مبحث 19 را باید از قوانین مهم برای صرفهجویی در حوزه انرژی دانست که در اواخر دهه 70 تدوین و اوایل دهه 80 تصویب شد تا در ساختمانها اقدامات لازم برای کاهش دادن مصرف انرژی در نظر گرفته شود. البته در سالهای بعد قوانین دیگری همچون قانون اصلاح مصرف انرژی تصویب شد و زیرساختهای قانونی مهم برای مدیریت و بهینهسازی انرژی در کشور در دسترس است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری





خبر های دیگر
news-image
تحقق رویای مرد عنکبوتی با تقلید از طبیعت

دانشمندان با تقلید از پاهای مارمولک و با استفاده از مواد نرم الستیکی همچون پلی اورتان و ترکیب آن با موادی همچون کولار و ...


news-image
نشست هم‌اندیشی با اجتماع نخبگانی حوزوی برگزار شد

نشست هم‌اندیشی با اجتماع نخبگانی حوزوی به همت بنیاد نخبگان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد برگزار شد.


news-image
دمپایی مجهز به پارک خودکار

شرکت نیسان اقدام به طراحی یک سری دمپایی جدید کرده است که دارای قابلیت پارک خودکار بوده