قره قات ، سدي در برابر رشد سلول هاي سرطان پروستات | نخبه ها
خدمات مرکز


قره قات ، سدي در برابر رشد سلول هاي سرطان پروستات
news-image


 به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ سرطان پروستات پنجمين سرطان شايع در جهان و دومين سرطان شايع در مردان است. عليرغم پيشرفت هاي اخير در درمان سرطان پروستات، پيشرفت  كمي در معالجه مراحل نهايي اين بيماري حاصل شده است و خاصيت تهاجمي بالاي آن نرخ مرگ و مير را افزايش داده است. در كشور ايران به دليل شيوع بالاي سرطان پروستات از يك طرف و ناهمگوني آن از طرف ديگر نياز به توجه ويژه و شناسايي عوامل درماني جديد احساس مي شود.

سرطان پروستات چیست؟

پروستات غده‌ی کوچکی در بدن آقایان است که دقیقا در زیر مثانه قرار دارد. تمام سلول‌های بدن ما با سرعت مشخصی رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند و بعد از مدتی از بین می‌روند. سرطان پروستات زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پروستات با سرعت غیرعادی رشد ‌کنند و برخلاف سلول‌های عادی بعد از پایان عمر خود از بین نروند و تجمع سلول‌ها باعث به‌وجود آمدن تومور در پروستات شود. تومور به‌وجود آمده با گذشت زمان می‌تواند به سایر بافت‌ها، غدد لنفاوی و در نهایت به استخوان‌ها سرایت کند.

سرطان پروستات دومین سرطان رایج در آمریکا و دومین دلیل مرگ‌های ناشی از سرطان در میان مردان است. در آمریکا از هر ۷ مرد ۱ نفر به سرطان پروستات مبتلاست. حدود ۲,۵ میلیون نفر در آمریکا درگیر این بیماری هستند. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا سالانه ۳۰۰۰۰ مرد بر اثر سرطان پروستات جان خود را از دست می‌دهند.

منبع خبر: خبرگزاری علم و فناوری

خبر های دیگر
news-image
ورزش تاثيري بر تخمدان پلی‌کیستیک ندارد

در پژوهشی که نتایج آن اخیرا در نشریه انگلیسی‌زبان IJFS وابسته به جهاد دانشگاهی منتشرشده


news-image
عملیات اجرایی ساخت مرکز مغز کشور آغاز شد

عملیات اجرایی ساخت مرکز مغز در محل باغ کتاب با حضور کمال خرازی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حوزه علوم شناختی ...


news-image
کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی با وجود میکروب های مناسب در روده

محققان دانشگاه ناتینگهام انگلیس دریافتند وجود میکروب های مناسب در روده می تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلب ...