حفظ تازگی سلول‌های تخمک با نوعی پروتئین | نخبه ها
خدمات مرکز


حفظ تازگی سلول‌های تخمک با نوعی پروتئین
news-image


گروهی از محققان آلمانی با مطالعه پروتئینی موسوم به MLL2 دریافتند این پروتئین الگوهای اپی‌ژنتیک منحصر به فردی را ایجاد می‌کند که برای حفظ تازگی سلول‌های تخمک ضروری است.
به گزارش سیناپرس به نقل ازایرنا، یک سلول تخمک بارور، تقطه شروع زندگی انسان است.سلول‌های تخمک پیش از تولد یک انسان مونث در بدن او شکل می‌گیرند و در دوران کودکی و جوانی در بدن او به صورت غیرفعال می‌مانند تا در دوران پس از بلوغ مورد استفاده قرار گیرند.

اگراین سلول‌ها در کودکی غیرفعال نشوند امکان بلوغ آن‌ها در بزرگسالی و ایجاد حیات جدید از بین می‌رود. فرایند غیرفعال کردن یک سلول تخمک شامل واردکردن تعداد زیادی از شاخص‌های اپی‌ژنتیک به دی ان ای آن است. شاخص‌های اپی‌ژنتیک متصل به دی ان ای مانند زیرنویس‌هایی عمل می‌کنند که ژن‌ها را روشن و خاموش کرده و امکان بازخوانی ژن‌ها را فراهم می‌کنند.
در این تحقیقات مشخص شد با رشد تخمک‌ها شاخصی موسوم به H3K4me3 درون ژنوم منتشر می‌شود که ژن‌ها را فعال می‌کند. اما این شاخص بدون کمک پروتئین MLL2 نمی‌تواند درون سلول‌های تخمک قرار گیرد و از بین می‌رود. در واقع هنگامی که این شاخص در غیاب MLL2 منتشر می‌شود، سلول‌های تخمک در شروع فعالیت، می‌میرند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
همایش ملی بررسی نقش رسانه‌های دیجیتال در ارتقای سلامت

همایش ملی بررسی نقش رسانه‌های دیجیتال در ارتقای سلامت جامعه، نیمه مهر ماه امسال در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار ...


news-image
فراخوان دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری، ایران ساخت منتشر شد

دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری «ایران ساخت» با هدف تولید محتوا برای حمایت از کالای ایرانی، محصولات و خدمات دانش‌بنیان ...


news-image
ساخت دقیق‌ترین ساعت‌ با خطای کمتر از یک ثانیه در عمر جهان

محققان موفق به ساخت ساعت‌های شبکه نوری فوق دقیق شده‌اند، که قادرند، هر 16 میلیارد سال تنها یک ثانیه از دست می‌دهد.