حفظ تازگی سلول‌های تخمک با نوعی پروتئین | نخبه ها
خدمات مرکز


حفظ تازگی سلول‌های تخمک با نوعی پروتئین
news-image


گروهی از محققان آلمانی با مطالعه پروتئینی موسوم به MLL2 دریافتند این پروتئین الگوهای اپی‌ژنتیک منحصر به فردی را ایجاد می‌کند که برای حفظ تازگی سلول‌های تخمک ضروری است.
به گزارش سیناپرس به نقل ازایرنا، یک سلول تخمک بارور، تقطه شروع زندگی انسان است.سلول‌های تخمک پیش از تولد یک انسان مونث در بدن او شکل می‌گیرند و در دوران کودکی و جوانی در بدن او به صورت غیرفعال می‌مانند تا در دوران پس از بلوغ مورد استفاده قرار گیرند.

اگراین سلول‌ها در کودکی غیرفعال نشوند امکان بلوغ آن‌ها در بزرگسالی و ایجاد حیات جدید از بین می‌رود. فرایند غیرفعال کردن یک سلول تخمک شامل واردکردن تعداد زیادی از شاخص‌های اپی‌ژنتیک به دی ان ای آن است. شاخص‌های اپی‌ژنتیک متصل به دی ان ای مانند زیرنویس‌هایی عمل می‌کنند که ژن‌ها را روشن و خاموش کرده و امکان بازخوانی ژن‌ها را فراهم می‌کنند.
در این تحقیقات مشخص شد با رشد تخمک‌ها شاخصی موسوم به H3K4me3 درون ژنوم منتشر می‌شود که ژن‌ها را فعال می‌کند. اما این شاخص بدون کمک پروتئین MLL2 نمی‌تواند درون سلول‌های تخمک قرار گیرد و از بین می‌رود. در واقع هنگامی که این شاخص در غیاب MLL2 منتشر می‌شود، سلول‌های تخمک در شروع فعالیت، می‌میرند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
مطالعه ژن‌های دخیل در هومئوستازی یونی در گیاه آرابیدوپسیس

نقش مهم CTL1 در همئوستازی و رشد گیاهان کشف شد


news-image
تشخیص زمان بر مبنای سایه نور خورشید چگونه ممکن می‌شود

حرکت سایه‌ها در نور خورشید نشان از پدیده‌ای بسیار مهم دارد، پدیده‌ای پیچیده که درک آن توسط انسان‌ها هزاران سال به طول ان ...


news-image
نخستین شناور چند منظوره فولادی به آب انداخته شد

اولین شناور چندمنظوره (Multicat) فولادی که به همت مهندسان و صنعتگران ایرانی ساخته‌شده است با وزنی