تصفیه آب با نانولوله‎های کربنی | نخبه ها
خدمات مرکز


تصفیه آب با نانولوله‎های کربنی
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نانولولههای کربنی میتوانند آبهای شور را به آب آشامیدنی تبدیل کنند. این نانولولهها، مولکول‌های آب را به‌صورت یک ردیف فشردهی زنجیری درآورده و علاوه بر این، یونها را نیز تصفیه میکنند.

در این فیلترها سرعت انتقال آب به میزان قابل‌توجهی افزایش مییابد. این نانولولهها میتوانند در تصفیه آب دریا نیز گزینشپذیری بالای خود را نسبت به یونها حفظ کنند.

در اوایل سال 2018 میلادی، برای نخستین بار بود که در یک کار تحقیقاتی، مقادیری استثنایی برای گزینشپذیری و بازده انتقال فرایند تصفیه آب گزارش شد. این پژوهش منجر به ارائه نوعی از نانولولههای کربنی شد که علاوهبر تصفیه بهینه‏ی آب، ساختارهایی را برای جداسازیهای صنعتی و مدارهای پیشرفته حتی در فناوریهای رایانهای نیز معرفی می‌کرد.

نیاز به آب آشامیدنی یک نیاز جهانی است. برای پاسخگویی به این نیاز، محققان به‌طورجدی در حال بررسی نسلهای جدید غشاهای تصفیه آب با مصرف بهینه‌ی انرژی هستند. غشاها باید جریانهای بالا را تنظیم کنند و هم‌زمان نسبت به فیلتر یونها نیز گزینشپذیر باشند

آکواپورینها (Aquaporins)، کانالهای آبی بیولوژیکی هستند که در غشاهای سلولی تعبیه شده‌اند، آن‌ها سلولهای زنده را به‌صورت گزینشپذیر و با تنظیم جریان در داخل و خارج سلول، زنده نگه میدارند به‌طوری‌که تابه‌حال چنین روشی در خارج از محیط بیولوژیک و طبیعی سلول‌ها، اجرا نشده است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تولید دستکش آنتی باکتریال بافته شده با فناوری نانو

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستکش آنتی باکتریال بافته شده با الیاف حاوی


news-image
عضلات انسان هم حافظه دارند

رشد عضلات بدن انسان ردپایی ژنتیک در ژن های این بخش از بدن فرد


news-image
جزییات فرآیند معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح شد

به‌منظور آشنایی شرکت‌های دانش‌بنیان از جزییات فرآیند معافیت مالیاتی، نشست «آشنایی با معافیت مالیاتی دانش‌بنیان و تکمیل ا ...