پشتوانه دانش دریا محور | نخبه ها
خدمات مرکز


پشتوانه دانش دریا محور
news-image


جذب دانشجو در رشته‏‌های دانشگاهی می‌‏بایست با توجه به سیاست‏‏‌های کلان دریا محور کشور برنامه‌‏ریزی شود تا پاسخگوی نیازهای توسعه‌‏ای و در راستای چشم‌انداز بلندمدت کشور باشد.

از سوی دیگر دانشگاه‏ها با به‌کارگیری ظرفیت‏های پژوهشی و تخصصی خود و مشارکت در طرح‌‏ها و پروژه‏‌های مرتبط با فن‌‏آوری‏‌های دریایی ازجمله در حوزه زیست‌فناوری، صنایع دریایی، دریانوردی و ... که در مراکز صنعتی و تحقیقاتی دریایی تعریف می‌‏شوند، می‌‏توانند پشتوانه علمی و دانشی مناسبی برای این‏گونه طرح‌‏ها فراهم آورند.

علاوه بر این، دانشگاه‌‏ها و دانشکده‏‌های علوم و فنون دریایی که وظیفه اصلی پرورش متخصصین حوزه علوم دریایی را بر عهده‌دارند، می‌‏بایست با بالا بردن کیفیت آموزشی و پژوهشی خویش موجب جذب دانشجوهای برتر کشور و تحویل فارغ‏‌التحصیلانی با بنیه علمی قوی‏تر به حوزه مسائل دریایی شوند.

در ایران ارتباط بین دانشگاه و صنعت در همه حوزه‌ها بسیار محدود است که صنایع دریایی و بیوتکنولوژی دریایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

متأسفانه در حال حاضر ارتباطات پژوهشی مستمر و نظام‌‏مندی بین دانشگاه‌‏ها و صنایع دریایی وجود ندارد و همکاری‌های علمی مشترک به‌ندرت انجام می‌شود. هرچند که با توجه به موقعیت جغرافیایی استراتژیک دانشگاه هرمزگان که همان نزدیکی به دریای عمان و خلیج‌فارس است و همچنین وجود دانشکده علوم و فنون دریایی و بر اساس برنامه استراتژیک دانشگاه که توسعه در بخش دریایی است، در سال‌های اخیر قدم‏‌های مؤثری در برقراری ارتباط کارآمدتر با صنایع برداشته‌شده است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی حوزه شناختی میان ایران و آلمان

سید کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی از دانشکده ذهن و مغز برلین بازدید کرد.


news-image
ما مبارزیم، نمی‌بازیم

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با صدور پیامی خطاب به فعالان زیست‌بوم کارآفرینی، نوآوری بر ضرورت حرکت درمسیر تحقق اقتصاد ...


news-image
ارائه بیش از 200 سخنرانی محققان در کنگره بین‌المللی اعتیاد

بخشی از دستاوردهای طرح‌های پژوهشی مصوب ستاد علوم شناختی در زمینه اعتیاد در دوازدهمین کنگره بین المللی"دانش اعتیاد" درتهر ...