نمک خوراکی با استفاده از جلبک‌های دریایی تولید می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


نمک خوراکی با استفاده از جلبک‌های دریایی تولید می‌شود
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ در مسابقه ایده بازار دریایی با محوریت سواحل مکران که با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی در استان هرمزگان برگزار شد؛ 3 ایده برتر، شامل ماسک صورت ژلاتین دریایی ، ید دریایی و ایده استفاده از متابولیت های ثانویه خیار دریایی به ترتیب مقام اول تا سوم را کسب کردند. برگزیده ایده دوم این ایده بازار در خصوص تولید نمک خوراکی از جلبک‌های دریایی بود که علاوه برداشتن ید،  مضرات نمک طعام (Nacl) را هم ندارد.

مریم کوکبی برگزیده طرح تولید نمک خوراکی با استفاده از جلبک های دریایی در خصوص معرفی ایده خود گفت: این ایده در حال حاضر در مرحله مطالعات اولیه است و قصد اجرای آن راداریم، مزایای آن ازلحاظ کمک به بهداشت و سلامت عمومی بسیار قابل‌توجه است، همچنین  این طرح در صورت موفقیت، نوعی نمک گیاهی با منشأ دریایی تولید می‌کند که علاوه بر ایجاد طعم شوری، به‌طور طبیعی دارای مقادیر کافی ید و مواد معدنی و مقادیر کمتری سدیم است.

کوکبی ادامه داد: با توجه به شیوع بیماری‌های قلبی عروقی و فشارخون که یکی از دلایل آن مصرف زیاد نمک‌های سدیم است و با در نظر گرفتن اینکه امروزه تمایل به استفاده از ترکیبات طبیعی افزایش‌یافته است، این محصول می‌تواند موردتوجه مصرف‌کنندگان و متخصصین تغذیه قرار گیرد.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
معادن واقعی ما جوانان خلاق کارآفرین هستند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه معادن واقعی ما نخبگان و جوانان کارآفرین هستند تاکید کرد:فروش نفت خام و معا ...


news-image
نخستین هواپیما فاقد اجزای متحرک در جهان پرواز کرد

محققان دانشگاه ام ای تی نخستین هواپیما فاقد اجزای متحرک در جهان را به پرواز درآوردند.


news-image
آینه هوشمندی که شرایط ظاهری بدن کاربر را ارزیابی می‌کند

مهندسان آزمایشگاه سن فرانسیسکو یک آینه هوشمند طراحی کرده‌اند که سراسر بدن را اسکن می‌کند و شرایط ظاهری بدن کاربر را ارزی ...