مشکلات منابع آب سطحی و زیرزمینی با نصب ارتفاع سنج کاهش پیدا می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


مشکلات منابع آب سطحی و زیرزمینی با نصب ارتفاع سنج کاهش پیدا می‌کند
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از مشکلات اصلی مدیریت منابع آب، کمبود آمار کافی از بده رودخانه ها در سطح حوزه  های آبخیز است.

در این میان، استفاده از دستگاه های هیدرومتری ثبات می تواند به طور قابل توجهی مشکلات جمع‌آوری اطلاعات منابع آب سطحی و زیرزمینی را کاهش دهد.

در این راستا پروژه نصب و را‌ه‌اندازی دستگاه های ارتفاع سنج سطح آب در سطح چهار حوزه آبخیز استان تهران مورد حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی قرار گرفت.

 هم اکنون این دستگاه ها در زیر حوزه های حوزه وردیج نصب و راه‌اندازی شده و مشغول داد‌ه‌برداری هستند.

اطلاعات حاصل از این ایستگاه های هیدرومتری به طور قابل توجهی در زمینه مدیریت منابع آب و خصوصاً توسعه مدل های برآورد دبی و حجم سیلاب در سطح حوزه های کوچک و بزرگ کاربرد دارد.

 با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک ایران و کمبود منابع آب شیرین، نصب چنین دستگاه هایی در برآورد بیلان آب حوزه¬های آبخیز نقش موثری ایفا خواهد کرد.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
مجالی برای معرفی توانمندی‌های داخلی

شركت‌هاي ما براي بقاء و توسعه ناگزيرند به همكاري‌هاي بين‌المللي چه در عرصه دانش و فناوري و چه در عرصه بازار روي‌ بياورند ...


news-image
تحقق الزامات سند جامع توسعه هوافضا از اهداف مرکز ملی فضایی است

رئیس مرکز ملی فضایی معاونت علمی، گفت: یکی از اهداف مرکز ملی فضایی در سال جاری، تحقق الزامات سند جامع توسعه هوافضا در کشو ...


news-image
اصلاح چرخه معیوب توزیع میوه و تره بار در کشور به کمک استارپ‌ها

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، گفت: راه اندازی سامانه بازرگام برای توزیع میوه، چرخه معیوب توزیع میوه و ...