مشکلات منابع آب سطحی و زیرزمینی با نصب ارتفاع سنج کاهش پیدا می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


مشکلات منابع آب سطحی و زیرزمینی با نصب ارتفاع سنج کاهش پیدا می‌کند
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از مشکلات اصلی مدیریت منابع آب، کمبود آمار کافی از بده رودخانه ها در سطح حوزه  های آبخیز است.

در این میان، استفاده از دستگاه های هیدرومتری ثبات می تواند به طور قابل توجهی مشکلات جمع‌آوری اطلاعات منابع آب سطحی و زیرزمینی را کاهش دهد.

در این راستا پروژه نصب و را‌ه‌اندازی دستگاه های ارتفاع سنج سطح آب در سطح چهار حوزه آبخیز استان تهران مورد حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی قرار گرفت.

 هم اکنون این دستگاه ها در زیر حوزه های حوزه وردیج نصب و راه‌اندازی شده و مشغول داد‌ه‌برداری هستند.

اطلاعات حاصل از این ایستگاه های هیدرومتری به طور قابل توجهی در زمینه مدیریت منابع آب و خصوصاً توسعه مدل های برآورد دبی و حجم سیلاب در سطح حوزه های کوچک و بزرگ کاربرد دارد.

 با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک ایران و کمبود منابع آب شیرین، نصب چنین دستگاه هایی در برآورد بیلان آب حوزه¬های آبخیز نقش موثری ایفا خواهد کرد.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
میدان دادن به بخش خصوصی راهکار تولید فناوری از پژوهش‌های کاربردی

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: شکوفایی خروجی نیروی انسانی در تولید فناوری با ایجاد محیط مساعد کسب و کار محقق می‌شو ...


news-image
امنیت ملی در فضای سایبری در سطح متوسطی قرار دارد

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی؛ خبر داد: بر اساس شاخص GCI منتشرشده از سوی اتحادیه بین ...


news-image
هوای خانه با لیزر تصفیه می‌شود

یک شرکت تولیدکننده لوازم خانگی پنکه‌ای ابداع کرده است که ضمن تشخیص