درمان اسکار قلب با سلول بنیادی | نخبه ها
خدمات مرکز


درمان اسکار قلب با سلول بنیادی
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، حملات قلبی شدید سبب تشکیل بافت اسکار در قلب می شوند که ظرفیت این اندام را کاهش می دهد.

محققان یک شرکت زیست پزشکی در 'وارویک شایر' در انگلیس دارویی به نام 'هارت سل' (Heartcel) ابداع کرده اند که سلول های بنیادی را با یک تزریق وارد قلب کرده و موجب بازسازی بافت قلب و در نتیجه بازسازی عملکرد این اندام می شود.
این دارو از سلول های بنیادی مغز استخوان یک اهدا کننده سالم که به هیچ مشکل قلبی مبتلا نیست، ساخته می شود.
در فرآیند تولید، داروی یاد شده تحت مهندسی ژنتیکی قرار می گیرد تا بدون ایجاد یک واکنش ایمنی به آنتی ژن ها مقاوم شود. بدین معنی که این دارو از لحاظ بیولوژیکی برای تمامی دریافت کننده ها قابل قبول است و هیچ بدنی این دارو را پس نمی زند.
افراد زیادی هر سال به حملات قلبی مبتلا می شوند، وضعیتی که باعث می شود این اندام دچار اسکار شود و نتواند خون را به خوبی به سراسر بدن پمپاژ کند؛ به همین خاطر شمار زیادی از این افراد با نارسایی قلبی زندگی می کنند که برای آن درمانی وجود ندارد.
Heartcel
در سال های 2012 و 2013 روی 11 بیمار مبتلا به نارسایی قلبی در یونان آزمایش شد، افرادی که تا پیش از آن انتظار نمی رفت بیش از دو سال زنده بمانند.
نتایج بعدی آزمایش روی داوطلبان نشان داد که سلول های بنیادی، 78 درصد قلب را فاقد بافت اسکار کرد، بدین معنی که تمامی این 11 بیمار هنوز زنده و فعال تر از قبل هستند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
دومین رویداد لنداستارز برگزار می‌شود

دومین رویداد لنداستارز با مجوزمرکز شتابدهی نوآوری پارک فناوری پردیس معاونت علمی، 19 اردیبهشت 97 برگزار می‌شود.


news-image
تغییر رویکرد پارک علم و فناوری یزد به سمت همکاری با نهادها

رییس پارک علم و فناوری یزد از تغییر رویکرد پارک به سمت همکاری با نهادها و ارتباط مستمر با پتانسیل‌ها و ظرفیت‌هایی که در ...


news-image
مدل بومی ارزشگذاری طرح های فناورانه و دانش بنیان اجرایی شد

با امضای تفاهم نامه همکاری میان معاونت علمی و شرکت های ارزشگذاری؛ مدل بومی ارزشگذاری طرح های فناورانه و دانش بنیان اجرا ...