میادین مغناطیسی موجود در فضا، عامل شکل‌گیری ستارگان است | نخبه ها
خدمات مرکز


میادین مغناطیسی موجود در فضا، عامل شکل‌گیری ستارگان است
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، ستاره‌شناسان، میادین مغناطیسی جدیدی در فضا کشف کرده‌اند که ممکن است راز چگونگی شکل‌گیری ستارگان و مشهورترین تصاویر آسمانی را آشکار کنند.

این نخستین بار است که میادین مغناطیسی بسیار ظریفی در تصویر "ستون‌های آفرینش"(Pillars of Creation) کشف و نقشه‌برداری شده‌اند. ستون‌های آفرینش، تصویری شناخته شده است که توسط تلسکوپ فضایی هابل از خرطوم فیل‌هایی واقع در سحابی عقاب گرفته شد. این خرطوم فیل‌ها از گازهای میان اختری و ذرات کیهانی تشکیل شده‌اند و در فاصله هفت هزار سال نوری از زمین قرار دارند.

این ساختار، از غبار کیهانی و گاز سرد متراکم تشکیل شده که محل شکل‌گیری ستارگان در راس آنها قرار دارد. پژوهش جدید نشان می‌دهد این میادین مغناطیسی واقع در امتداد ستون‌ها، نسبت به نواحی اطراف آنها در زاویه متفاوتی قرار گرفته‌اند و این موضوع، دلیل ساختار ناهموارشان است.

این کشف غیرمنتظره نشان می‌دهد که ستون‌ها، در اثر قدرت میدان مغناطیسی تکامل یافته‌اند و پا بر جا هستند. همچنین ادعا می‌کند که ممکن است ستارگان، با از بین رفتن توده‌های گاز شکل گرفته باشند که توسط میادین مغناطیسی کاهش می‌یابند و شکل‌های ستون مانند ایجاد می‌کنند.

این بررسی، توسط گروهی از پژوهشگران "دانشگاه لانکاشر مرکزی" (UCLan) در انگلستان صورت گرفته است. آنها بررسی خود را با استفاده از " تلسکوپ جیمز کلرک ماکسول" (JCMT) که در هاوایی قرار دارد، انجام دادند و دریافتند نور منتشر شده از ستون‌های آفرینش، مسیر میدان مغناطیسی را نشان می‌دهد.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
فراخوان جذب کارگزار فن‌بازار شهر هوشمند منتشر شد

شبکه فن بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و مركز تهران هو ...


news-image
تبدیل دانش به ثروت، نیازمند صنعت و فناوری پویا است

دارابی گفت: طرح مسأله و حل آن از وظایف ذاتی دانشمندان است اما کاربست نظریات آنان در جامعه و تبدیل دانش به ثروت، نیازمند ...


news-image
معادن واقعی ما جوانان خلاق کارآفرین هستند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه معادن واقعی ما نخبگان و جوانان کارآفرین هستند تاکید کرد:فروش نفت خام و معا ...