فناوری لیدار در لیزر چه کاربردی دارد | نخبه ها
خدمات مرکز


فناوری لیدار در لیزر چه کاربردی دارد
news-image


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ روش متداول برای تعیین کردن فاصله تا یک جسم یا سطح استفاده از پالس‌های لیزری است. مانند فناوری رادار که از امواج رادیویی استفاده می‌کند و فاصله تا جسم با اندازه‌گیری اختلاف‌زمانی بین ارسال پالس و دریافت پالس بازتابی تعیین می‌کنند. لیدار یکی از فناوری‌های سنجش از راه دور است که از طریق روشن کردن هدف با لیزر و تجزیه‌وتحلیل نور منعکس‌شده، فاصله‌ها را اندازه‌گیری می‌کند.
طیف‌سنجی لیزری جذبی به‌صورت لیدار، با لیدار کوک پذیر برای گاز co2 انجام گرفت و برای گاز sf6 نیز تست شد، در ادامه کار تجهیزات طیف‌سنجی فرو کست القی لیزری یا libs، طیف‌سنجی فلوئوروسانس و طیف‌سنجی فوتو آکوستیک در آزمایشگاه لیزر دانشگاه پلی‌تکنیک ساخته شد و از آن برای بررسی گازها و نیز بافت‌های سرطانی بهره گرفته شد.
بر اساس این گزارش؛ دور سنجی بر دو نوع است؛ دور سنجی فعال که برای تشخیص آلودگی رادیواکتیو کاربرد دارد و دور سنجی غیرفعال که در آن، دوربینی طیف جذبی گازهای مختلف را نسبت به پس‌زمینه تشخیص می‌دهد و وجود این نوع گازها در اطراف مکان موردنظر نشان می‌دهد این فرایند به‌صورت کیفی صورت می‌گیرد. 

منبع خبر:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
قدرتمندی کشور با دستیابی به دانش هوافضا

رییس مرکز ملی فضایی معاونت علمی، گفت: کسب دانش هوافضا باعث قدرتمندی کشور شده و باید برای دستیابی بیشتر به این دانش تلاش ...


news-image
پمپاژ تخصص ایرانی به صنایع داخلی

یک شرکت دانش بنیان با کمک توانایی جوانان ایرانی و با هدف طراحي و ساخت سفارشی پمپ هاي مورد نياز صنايع مختلف از جمله نفت ، ...


news-image
با نینجای سایبری، کوچکترین هکر جهان آشنا شوید

با نینجای سایبری، کوچکترین هکر جهان آشنا شوید+فیلم