نانو ماشین‌ها در بدن ما وجود دارند | نخبه ها
خدمات مرکز


نانو ماشین‌ها در بدن ما وجود دارند
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علوم و فناوری نانو به ما کمک می‌کنند درک بهتری از زیست‌شناسی و سامانه‌های زیستی داشته باشیم. زیرا تجهیزات نانو این فرصت را به ما می‌دهند تا ببینیم درون یک سلول و یا درون بخش‌های کوچکی از آن چه اتفاقی میافتد.
تجهیزات مقیاس نانو می‌توانند ساختارهای زیستی نانومتری را از لحاظ شیمیایی، الکتریکی و مکانیکی بررسی کنند. سامانه‌های زیستی درون‌سلولی مانند ماشین‌هایی کوچک، با بازدهی بی‌نظیری وظایف خود را انجام می‌دهند. 
آنها مواد غذایی را تحویل می‌گیرند، تا محل مصرف حمل می‌کنند، مواد هضم شده را بسته‌بندی کرده و به خارج از سلول می‌فرستند. این اجزا اطلاعات را ذخیره می‌کنند و ساختارهای جدید می‌سازند. همه این ماشین‌ها به‌طور دائم، تعمیر می‌شوند و اگر بی‌مصرف شده باشند، بازیافت می‌شوند. 
در بدن موجودات زنده بیش از 10 هزار نانوماشین وجود دارد. نانو ماشین‌ها، ماشین‌هایی هستند که با ویژگی‌ها و مشخصات نانومقیاس ساخته شده‌اند. در آنها هر اتم دقیقاً جانمایی شده و به اتم مجاورش متصل شده است.
بسیاری از این نانوماشین‌ها پس از جداسازی و تلخیص همچنان به فعالیت‌های خود در اندازه‌های اتمی ادامه می‌دهند و برای کار کردن لازم نیست که در محیط سلولی حضور داشته باشند.
بعد از گذشت میلیون‌ها سال از تکامل، عملکرد و بازدهی ماشین‌های زیستی بسیار بالاتر از همتاهای صنعتی خود است. به همین دلیل فناوری نانو به دنبال آن است که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم از سامانه‌های زیستی برای کاربردهای صنعتی استفاده کند.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
سلول‌درمانی جایگزین دارو درمانی خواهد شد

در بررسی نگرش پژوهشگران سلول بنیادی به این تحقیقات مشخص شد که آینده‌چنین پژوهش‌هایی در ایران، «پزشکی بازساختی» است و سلو ...


news-image
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری عازم بروکسل شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، برای شرکت در دومین همایش همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا، در راس ه ...


news-image
پیشگیری از جرائم اجتماعی با جشنواره ایده‌ها و فرصت‌ها

«چهارمین جشنواره ملی ایده‌ها و فرصت‌ها» توسط مرکز شتابدهی و نوآوری معاونت علمی برای استفاده از ایده‌های جوانان و نوجوانا ...