داروهای گیاهی ثروتی تمام نشدنی | نخبه ها
خدمات مرکز


داروهای گیاهی ثروتی تمام نشدنی
news-image


در حالیکه تجارت جهانی گیاهان دارویی هر ساله سود هنگفتی را نصیب کشورها می کند، کشور ما برغم داشتن قدمت هفت هزار ساله در طب سنتی و با وجود اینکه تقریبا اکثر هفت هزار نوع گیاه دارویی که در جهان شناخته شده اند، در ایران وجود داشته و یا امکان انتقال و پرورش آن در کشورمان موجود است اما هنوز هم آنچنان که باید و شاید نتوانسته ایم از این موهبت خدادادی به نفع اقتصاد کشورمان بهره ای ببریم.

شاید در نگاه نخست اینگونه به نظر برسد که گیاهان دارویی فقط کاربرد در مانی دارند، اما در حقیقت گیاهان دارویی دارای چهار کاربرد درمانی، بهداشتی، غذایی و صنعتی هستند.

این کاربردهای فراوان و سودهای کلان کشت گیاهان دارویی موجب شده است تا بسیاری از کشورها تلاش کنند با روی آوردن به این صنعت، اقتصاد خود را سامان دهند. تا جائیکه امروزه اغلب داروهای مدرن، منشا گیاهی دارند و گیاهان دارویی می توانند در درمان یک بیماری ساده مانند سرماخوردگی تا بیماری های پیچیده مانند سرطان، تاثیر گذار باشند.

دکتر امیررضا زارع مدیر گروه بیوتکنولوژی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در گفتگو با خبرنگار سیناپرس پیرامون این موضوع گفت: به دلیل توجیه اقتصادی که هرگونه مطالعه و پژوهشی بر روی گیاهان دارویی دارد، در این گروه بر روی تکثیر و نگهداری گیاهان دارویی که از نظر اقتصادی و هم از نظر اکولوژیکی و اقلیمی برای کشورمان اهمیت دارند، کار می کنیم.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
مشکل آتش گرفتن باتری های لیتیومی به دست فناوری نانو حل شد

محققان حوزه نانو از تولید نانوسیم هایی خبر داده اند که با افزودن آنها به باتری های لیتیومی مقاومت آنها در برابر داغ شدن ...


news-image
حل مشکلات امنیتی پهپادها در دستور کار شرکت های فناوری

با افزایش استفاده از پهپادها، حل مشکلات امنیتی آنها نیز در دستور شرکت های فناوری قرار گرفته است. یکی از این مشکلات امکان ...


news-image
زعفران عامل محافظ در مقابل سرطان کبد

طبق یافته محققان دانشگاه امارات، بیومولکول موجود در این ادویه طلایی