داروهای گیاهی ثروتی تمام نشدنی | نخبه ها
خدمات مرکز


داروهای گیاهی ثروتی تمام نشدنی
news-image


در حالیکه تجارت جهانی گیاهان دارویی هر ساله سود هنگفتی را نصیب کشورها می کند، کشور ما برغم داشتن قدمت هفت هزار ساله در طب سنتی و با وجود اینکه تقریبا اکثر هفت هزار نوع گیاه دارویی که در جهان شناخته شده اند، در ایران وجود داشته و یا امکان انتقال و پرورش آن در کشورمان موجود است اما هنوز هم آنچنان که باید و شاید نتوانسته ایم از این موهبت خدادادی به نفع اقتصاد کشورمان بهره ای ببریم.

شاید در نگاه نخست اینگونه به نظر برسد که گیاهان دارویی فقط کاربرد در مانی دارند، اما در حقیقت گیاهان دارویی دارای چهار کاربرد درمانی، بهداشتی، غذایی و صنعتی هستند.

این کاربردهای فراوان و سودهای کلان کشت گیاهان دارویی موجب شده است تا بسیاری از کشورها تلاش کنند با روی آوردن به این صنعت، اقتصاد خود را سامان دهند. تا جائیکه امروزه اغلب داروهای مدرن، منشا گیاهی دارند و گیاهان دارویی می توانند در درمان یک بیماری ساده مانند سرماخوردگی تا بیماری های پیچیده مانند سرطان، تاثیر گذار باشند.

دکتر امیررضا زارع مدیر گروه بیوتکنولوژی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در گفتگو با خبرنگار سیناپرس پیرامون این موضوع گفت: به دلیل توجیه اقتصادی که هرگونه مطالعه و پژوهشی بر روی گیاهان دارویی دارد، در این گروه بر روی تکثیر و نگهداری گیاهان دارویی که از نظر اقتصادی و هم از نظر اکولوژیکی و اقلیمی برای کشورمان اهمیت دارند، کار می کنیم.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
افزایش اعتبار صنعت هوایی کشور با ثبت نشان تجاری

دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی گفت: اگر بتوانیم نشان تجاری برای صنعت هوایی کشور ثبت کنیم، اعتبار این حوزه ...


news-image
حشرات و میکروب های همراه شان منبع تولید انواع آنتی بیوتیک است

محققان دریافتند که حشرات و میکروب های همراه آن ها یک منبع غنی و ناشناخته برای تولید انواع آنتی بیوتیک هستند.


news-image
موشک لانگ مارچ دی چهار با موفقیت به فضا پرتاب شد

چین اعلام کرد بامداد امروز دوشنبه، با هدف مطالعه و کشف سمت پنهان ماه، ماهواره رله 'چویه چیائو' را با استفاده از موشک 'لا ...