تولید کاغذِ سنگی تمام‌ایرانی ممکن شد | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید کاغذِ سنگی تمام‌ایرانی ممکن شد
news-image


کاغذ سنگی یا کاغذ معدنی، نسل جدیدی از کاغذ است که در سال‌های اخیر، در کشورهای مختلف تولید شده و تا حدودی جایگزین کاغذ الیاف گیاهی شده است. البته این محصول پیش از این نیز در ایران تولید شده است و نخستین کارخانه تولید کاغذ سنگی خاورمیانه، از سال 1395 در یزد، از سنگ آهک، کاغذ تولید می‌کند.

دکتر علی قاسمی، مدیر گروه ژئوشیمی جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان، درباره تولید این کاغذ به سیناپرس توضیح داد: 70 یا 80 درصد ماده تشکیل‌دهنده این کاغذ از کربنات کلسیم و 20 درصد دیگر آن از مواد پلیمری است که تمام آن از کارخانه‌های سنگ و پتروشیمی‌های داخل کشور قابل تهیه است. به گفته وی، هم‌اکنون کاغذ سنگی در ایران با خط تولید وارداتی از چین ساخته می‌شود.

چرا تولید کاغذ سنگی مهم است؟

طبق آمار اعلام‌شده از سوی سندیکای تولیدکنندگان کاغذ، کشور ما در طول سال به بیش از یک میلیون و 300 هزار تن کاغذ نیاز دارد که بخش عمده آن از طریق واردات تأمین می‌شود. این موضوع مهم را در نظر داشته باشید که برای هر تن کاغذ حدود 20 درخت قطع می‌شود که همه آنها لزوماً از مزارع چوب به دست نیامده‌اند. ارزش مالی این حجم از واردات نیز قابل توجه است؛ 1200 دلار برای هر تن کاغذ.

بطورکلی این نوع کاغذ ویژگی‌هایی دارد که مصرف آن را در تولیدات صنعتی بسیار مقرون به صرفه‌ می‌کند؛ ماندگاری بالا در دماهای مختلف، مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت، استحکام و نیز مقاومت در برابر آتش، خوردگی و حشرات.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
آینده اي روشن پیش روی درمان ناتوانی‌های حرکتی

مجله Economist در جدیدترین شماره خود (January 2018) به دستاوردهای دانشمندان در سال‌های اخیر


news-image
قابل رصد بودن خدمات آزمایشگاهی از دستاوردهای شبکه آزمایشگاهی معاونت علمی است

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی، گفت: قابل رصد بودن خدمات آزمایشگاهی یکی از مهم ترین دستاوردهای راه ...


news-image
تایر و لاستیک هوشمندی که خود را پنجرگیری می کند

یک شرکت آمریکایی از تایری گوی مانند رونمایی کرده که به وسیله هوش مصنوعی کار می کند