تولید کاغذِ سنگی تمام‌ایرانی ممکن شد | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید کاغذِ سنگی تمام‌ایرانی ممکن شد
news-image


کاغذ سنگی یا کاغذ معدنی، نسل جدیدی از کاغذ است که در سال‌های اخیر، در کشورهای مختلف تولید شده و تا حدودی جایگزین کاغذ الیاف گیاهی شده است. البته این محصول پیش از این نیز در ایران تولید شده است و نخستین کارخانه تولید کاغذ سنگی خاورمیانه، از سال 1395 در یزد، از سنگ آهک، کاغذ تولید می‌کند.

دکتر علی قاسمی، مدیر گروه ژئوشیمی جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان، درباره تولید این کاغذ به سیناپرس توضیح داد: 70 یا 80 درصد ماده تشکیل‌دهنده این کاغذ از کربنات کلسیم و 20 درصد دیگر آن از مواد پلیمری است که تمام آن از کارخانه‌های سنگ و پتروشیمی‌های داخل کشور قابل تهیه است. به گفته وی، هم‌اکنون کاغذ سنگی در ایران با خط تولید وارداتی از چین ساخته می‌شود.

چرا تولید کاغذ سنگی مهم است؟

طبق آمار اعلام‌شده از سوی سندیکای تولیدکنندگان کاغذ، کشور ما در طول سال به بیش از یک میلیون و 300 هزار تن کاغذ نیاز دارد که بخش عمده آن از طریق واردات تأمین می‌شود. این موضوع مهم را در نظر داشته باشید که برای هر تن کاغذ حدود 20 درخت قطع می‌شود که همه آنها لزوماً از مزارع چوب به دست نیامده‌اند. ارزش مالی این حجم از واردات نیز قابل توجه است؛ 1200 دلار برای هر تن کاغذ.

بطورکلی این نوع کاغذ ویژگی‌هایی دارد که مصرف آن را در تولیدات صنعتی بسیار مقرون به صرفه‌ می‌کند؛ ماندگاری بالا در دماهای مختلف، مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت، استحکام و نیز مقاومت در برابر آتش، خوردگی و حشرات.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
واحدهای تولیدی دانش‌بنیان از تخفیف 25 درصدی بهره‌مند می‌شوند

در راستای تصویب تعرفه‌های هزینه خدمات سازمان‌های ویژه اقتصادی؛ سازمان مسئول هر یک از مناطق ویژه اقتصادی، به‌منظور بهبود ...


news-image
پنجمین دوره تخصصی کشت بافت برگزار می شود

پنجمین دوره تخصصی کشت بافت توسط پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری، ۱۵ تا ۱۷ تیر ماه در تهران بر ...


news-image
خودروی جدید دیزلی فورد با مصرف بهینه سوخت

شرکت فورد به‌تازگی محصول جدید خود را معرفی کرده است که علاوه بر قدرت بسیار بالا