چرا نمی‌توان دوباره از بطری‌های پلاستیکی استفاده کرد؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


چرا نمی‌توان دوباره از بطری‌های پلاستیکی استفاده کرد؟
news-image


بطری‌های پلاستیکی موجود در بازارهای جهانی برای استفاده مجدد طراحی نشده‌اند و به‌اندازه کافی در برابر سایش و پارگی در جمع‌آوری، تمیز کردن، بارگذاری و استفاده مجدد در مقیاس تجاری محکم و مقاوم نیستند. از سوی دیگر بازیافت پلاستیک و بطری‌های پلاستیکی نیازمند انجام مقدماتی است که از آن جمله می‌توان به استریل کردن بطری‌ها که معمولاً از طریق شستشو با آب بسیار داغ و محلول‌های شیمیایی انجام می‌شود اشاره کرد که در پایان باید تمامی باکتری‌های موجود در این بطری‌ها از بین رفته باشد.

خوردن یک لیتر آب بسته‌بندی‌شده می‌تواند ده‌ها هزار ریز پلاستیک را وارد بدن انسان کند. این ذرات به‌طور متوسط ۱۰۰ میکرون بوده و با عنوان میکرو پلاستیکmicroplastics شهرت دارند.

 به‌طورمعمول نمی‌توان انتظار کاربرد چندباره را از بطری‌های پلاستیکی داشت زیرا این بطری‌ها برخلاف بطری‌های شیشه‌ای، استحکام کمتری داشته و در برابر حرارت به‌شدت آسیب‌پذیر بوده و نسبت به مواد شیمیایی نیز واکنش بیشتری نشان می‌دهند. به همین دلیل کارخانه‌ها نمی‌توانند از این بطری‌ها به‌مانند بطری‌های شیشه‌ای که مجدداً به چرخه تولید بازمی‌گردند، استفاده کرد. برای نمونه در صنایعی مانند نوشابه‌سازی، شیر و لبنیات و ... بطری‌های شیشه‌ای پس از مصرف جمع‌آوری، شسته و مجدداً پر می‌شوند اما انجام این عملیات برای بطری‌های پلاستیکی ممکن نیست.

بااین‌وجود باید در نظر داشت که ازنظر عملی، امکان ساخت بطری‌های پلاستیکی چند بار مصرف که بتوان آن‌ها را مانند بطری‌های شیشه‌ای مجدداً مورداستفاده قرارداد، وجود دارد اما هنوز هیچ کارخانه‌ای در هیچ جای دنیا این عمل را انجام نداده است.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نتایج مطلوب بهبود بیماری‌های عروقی با کمک سلول‌های بنیادی در طولانی‌مدت

محققان به روش درمانی‌ای با استفاده از سلول‌های بنیادی دست پیدا کردند که می‌تواند گزینه‌ای برای درمان بیمارانی باشد که از ...


news-image
پرواز باعث تغییر احساسات می شود

پژوهش‌ها نشان می‌دهند تغییرات حاصل از پرواز می‌توانند به فوران احساسات و در برخی موارد گریه کردن منجر شوند.


news-image
مسابقه ملی فناوری نانو

آغاز ثبت‌نام هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو