اوج کشاورزی و صنایع غذایی با فناوری نانو | نخبه ها
خدمات مرکز


اوج کشاورزی و صنایع غذایی با فناوری نانو
news-image


در این بین، کشور ما نیز به تازگی در جهت اهداف مختلفی مانند کاهش بار میکروبی و در نتیجه افزایش زمان ماندگاری محصولات، از فناوری پالسمای سرد اتمسفری به عنوان یک قدم مثبت در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی استفاده کرده است.
آیا میدانید سالیانه حدود 1/3 میلیارد تن مواد غذایی به علت فساد دور ریخته میشود در حالیکه این حجم از مواد غذایی برای تغذیه 2 میلیارد انسان کافی است؟ 
استفاده از پلاسمای سرد در حوزه مواد غذایی و کشاورزی کاربردهای بسیار زیادی میتواند داشته باشد. برای مثال یکی از این کاربردها که بیشتر در کشور مورد استفاده قرار میگیرد، توضیح داده می‌شود.
استریل کردن و افزایش ماندگاری میوه‌ها و سایر مواد غذایی با غیر فعال کردن میکروارگانیسم‌ها توسط تابش پلاسما: پلاسمای سرد با فناوری غیرحرارتی میتواند سبب کاهش بار میکروبی از سطح مواد غذایی خام کشاورزی شود. 
پلاسما به واسطه حضور ذرات باردار الکترون و یون، اشعه فرابنفش، رادیکال‌های آزاد و گونه‌های فعال شیمیایی میتواند سبب تغییراتی در دیواره سلولی، مورفولوژی و یا خصوصیات ژنتیکی میکروارگانیسم‌ها و باعث مرگ آنها شود. 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تشخیص میزان سرب موجود در آب با نانوذرات شکر

محققان توانسته‎اند با روشی سبز از شکر، نانوذراتی استخراج کنند. از این نانوذرات می‌توان به‌عنوان حسگر برای تشخیص سرب در آ ...


news-image
ایران به دنبال کسب مرجعیت حقوقی و اخلاقی زیست‌فناوری است

یکی از اهداف تعیین شده در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور کسب مرجعیت حقوقی و اخلاقی در حوزه زیست فناوری است که ستا ...


news-image
اشتغال‌زایی و توسعۀ اقتصادی با نخبه‌گماری حاصل می‌شود

ذوالقدر با اشاره به نقش مهم نیروی‌انسانی در تعالی کشور، گفت: توسعه تنها در بستر