کهکشانی که محل تولد هزاران ستاره بوده است | نخبه ها
خدمات مرکز


کهکشانی که محل تولد هزاران ستاره بوده است
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، "NGC-۳۲۵۶" نام یک کهکشان غیر معمول است که به عنوان یک کهکشان "ستاره‌افشان" دسته‌بندی می‌شود که صد میلیون سال نوری از ما فاصله دارد.

کهکشان "ستاره‌افشان"( Starburst galaxy) نیز کهکشانی است که در مقایسه با نرخ تشکیل متعارف ستارگان در بیشتر کهکشان‌ها نرخ بالایی از فرآیند تشکیل ستارگان را دارد. کهکشان‌هایی که به عنوان ستاره‌افشان رصد می‌شوند، اغلب در کهکشان‌هایی وجود دارند که با کهکشان‌های دیگر تصادف یا برخورد نزدیک داشته‌اند.

تاکنون ستاره‌شناسان توانسته‌اند کهکشان‌های ستاره‌افشانی را که ۱۲ میلیارد سال نوری از ما دورتر هستند، نیز رصد کنند.کهکشان "NGC-۳۲۵۶" از نظر دانشمندان، کهکشانی محسوب می‌شود که انتخاب خوبی برای مطالعه رفتار کهکشان‌های "ستاره‌افشان" و محل تشکیل ستاره‌ها است.

آخرین تصویری که از کهکشان " NGC-۳۲۵۶" گرفته شد، توسط ابزار پیشرفته (Wide Field Camera ۳" (WFC۳" تلسکوپ هابل و نسل سوم دوربین‌های پیشرفته (Advanced Camera for Surveys"(ACS" به ثبت رسیده است.

در مرکز کهکشان" NGC-۳۲۵۶"، نزدیک به هزار خوشه ستاره آبی جوان وجود دارد که به علت برخورد همان دو کهکشان به وجود آمده‌اند.در نتیجه این کهکشان، مرکزی پرنور دارد.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
بروز خطا کاهش یافت و ابزارهای سنجش پارامترهای صنعتی ایران‌ساخت شد

شرکتی دانش‌بنیان با تولید انواع ملزومات ابزار دقیق، نیاز کشور را تامین کرد و ایران به لیست کشورهای صادرکننده این ابزارها ...


news-image
شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در نمایشگاه جیتکس 2019 حضور می یابند

با حمایت مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت های دانش بنیان و توانمند ایرانی بر ...


news-image
پیشگیری و درمان مشکلات کلیوی با گیاهان دارویی

نتایج پژوهشی که توسط محققین ایرانی انجام‌ و در فصلنامه «گیاهان دارویی» وابسته به پژوهشکده