کهکشانی که محل تولد هزاران ستاره بوده است | نخبه ها
خدمات مرکز


کهکشانی که محل تولد هزاران ستاره بوده است
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، "NGC-۳۲۵۶" نام یک کهکشان غیر معمول است که به عنوان یک کهکشان "ستاره‌افشان" دسته‌بندی می‌شود که صد میلیون سال نوری از ما فاصله دارد.

کهکشان "ستاره‌افشان"( Starburst galaxy) نیز کهکشانی است که در مقایسه با نرخ تشکیل متعارف ستارگان در بیشتر کهکشان‌ها نرخ بالایی از فرآیند تشکیل ستارگان را دارد. کهکشان‌هایی که به عنوان ستاره‌افشان رصد می‌شوند، اغلب در کهکشان‌هایی وجود دارند که با کهکشان‌های دیگر تصادف یا برخورد نزدیک داشته‌اند.

تاکنون ستاره‌شناسان توانسته‌اند کهکشان‌های ستاره‌افشانی را که ۱۲ میلیارد سال نوری از ما دورتر هستند، نیز رصد کنند.کهکشان "NGC-۳۲۵۶" از نظر دانشمندان، کهکشانی محسوب می‌شود که انتخاب خوبی برای مطالعه رفتار کهکشان‌های "ستاره‌افشان" و محل تشکیل ستاره‌ها است.

آخرین تصویری که از کهکشان " NGC-۳۲۵۶" گرفته شد، توسط ابزار پیشرفته (Wide Field Camera ۳" (WFC۳" تلسکوپ هابل و نسل سوم دوربین‌های پیشرفته (Advanced Camera for Surveys"(ACS" به ثبت رسیده است.

در مرکز کهکشان" NGC-۳۲۵۶"، نزدیک به هزار خوشه ستاره آبی جوان وجود دارد که به علت برخورد همان دو کهکشان به وجود آمده‌اند.در نتیجه این کهکشان، مرکزی پرنور دارد.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
درمان قاعدگی دردناک با سنبل‌الطیب

سنبل‌الطیب، یکی از مهم‌ترین گیاهان دارویی در ایران و جهان است که از دیرباز موردتوجه پزشکان بوده است


news-image
دانش‌آموزان آخرین دستاوردهای علمی نانو فناوری را ارائه می‌دهند

جشنواره دانش آموزی علوم و فناوری نانو برگزار می‌شود تا تجربه‌ای تازه برای دانش آموزان باشد و آینده‌ای روشن را پیش روی ای ...


news-image
تولید پلاستیک‌های زیستی با کمک ریزارگانیسم‌های دریایی

پژوهشگران برای مقابله با تولید بیش از حد پلاستیک، قصد دارند با استفاده از ریزارگانیسم‌های دریایی، پلاستیک‌های زیستی تولی ...