ساخت میکرورباتی با ترکیب جلبک و نانوذرات آهن | نخبه ها
خدمات مرکز


ساخت میکرورباتی با ترکیب جلبک و نانوذرات آهن
news-image


محققان با استفاده از ترکیب نوعی جلبک و نانوذرات اکسید آهن موفق به ساخت میکرورباتی شدند که قابل هدایت درون بدن است. جلبک مورد استفاده در این پروژه خوراکی بوده و آسیبی به بدن نمی‌رساند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نتایج منتشر شده در مقاله‌ای که در نشریه Science Robotics به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که یک ربات میکروسکوپی کوچک که از جلبک‌ها گرفته شده می‌تواند در پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

لی ژانگ از دانشگاه جینی هنگ کنگ موفق به ساخت این میکروربات شد؛ در این میکروربات از جلبک‌ها استفاده شده‌است. او از یک گونه مارپیچ جلبک که مصرف خوراکی دارد، برای پوشش‌دهی نانوذرات اکسید آهن استفاده کرد. با این کار کنترل آن با استفاده از میدان مغناطیسی امکان‌پذیر است.

ضخامت این پوشش را می‌توان با استفاده از تغییر زمان غوطه‌وری جلبک در محلول حاوی نانوذرات تنظیم کرد. این ضخامت در عمر میکروربات و زمان ماندگاری آن قبل از تجزیه در بدن، تأثیرگذار است. اگر این ضخامت نازک باشد، میکروربات در مدت چند ساعت تجزیه شده و درصورتی که ضخامت افزایش یابد، تا چند روز این میکروربات در بدن دوام خواهد داشت.

مغناطیس ابزار مناسب برای نیرودهی به میکروروبات و کنترل آن است؛ چرا که میدان مغناطیسی قادر است بدون هیچ آسیبی از بدن عبور کند. پیش از این محققان تلاش کرده‌ بودند از روش‌های کم‌خطر برای تأمین انرژی روبات‌ها استفاده کنند.

استفاده از اسپیرولینا برای ساخت میکروربات یک مزیت بزرگ از حیث حرکت دادن میکروربات است؛ چرا که شکل فنری آن موجب می‌شود تا روبات بهتر حرکت کند. این ویژگی ساختاری میکروربات موجب می‌شود تا درصورت اعمال میدان مغناطیسی مناسب، بتواند به سمت عقب یا جلو حرکت کند که این به چگونگی اعمال میدان بستگی دارد.

این گروه در آزمایشی، اقدام به استفاده از طبیعت فلورسانس این جلبک کردند و نشان دادند که در صورت تزریق این ربات به پوست موش می‌توان تابش فلورسانس آن را در پوست شناسایی کرد. البته درصورت نفوذ میکروربات به نواحی عمیق‌تر پوست، امکان رصد آن از طریق فلورسانس امکان‌پذیر نیست. پژوهشگران برای حل این مشکل از روش تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) استفاده کردند. بررسی موش‌های آزمایشگاهی نشان داد که با MRI می‌توان این میکروربات را در معده‌ی موش نیز رصد کرد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
بهره‌وری بیشتر از ظرفیت‌ها در دستور کارجهاددانشگاهی فارس

رییس جهاددانشگاهی استان فارس با اشاره به اقدامات گسترده‌ این نهاد در ابعاد، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اشتغال فارغ‌التحصیل ...


news-image
تاکسی هوایی پرواز آزمایشی می کند

قرار است در نمایشگاه محصولات مصرفی الکترونیکی امسال یک تاکسی هوایی با ۸ پروانه


news-image
هشتاد و هفت درصد انرژی مصرفی دنیا از منابع تجدیدناپذیر است

کشـورهای توسـعه یافته، مصرف کننده ۸۰ درصد از منابع انرژی دنیا هسـتند