کاربرد فناوری نانو در طبیعت زیر آب | نخبه ها
خدمات مرکز


کاربرد فناوری نانو در طبیعت زیر آب
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در اعماق دریاها و اقیانوسها نمونه‌های شگفت انگیزی از اثر فناوری نانو دیده می‌شود. زیست‌شناسان نوعی باکتری به نام «مگنتوتاکتوم» را شناسایی کرده‌اند که تنها در عمق خاصی از آب یا گل و الی کف آن رشد می‌کند.

در قسمت‌های بالاتر از این عمق، مقدار اکسیژن آب از مقدار موردنیاز برای حیات این باکتری بیشتر و در قسمت‌های عمیق‌تر، این مقدار کمتر از حد مورد نیاز است. خلقت این باکتری به گونه‌ای است که اگر در قسمت‌های بالاتر و پایین‌تر از عمق موردنیاز قرار بگیرد، می‌تواند شنا کند و به آن سطح بازگردد.

درون بدن این نوع باکتری‌ها، زنجیرهای از بلورهای مغناطیسی )در حدود 20 بلور ( وجود دارد که هرکدام اندازه‌ای در حدود 35 تا 120 نانومتر دارند. این بلورها در کنار یکدیگر یک قطب‌نما را تشکیل می‌دهند که به باکتری این امکان را می‌دهد تا با قرار گرفتن در امتداد میدان مغناطیسی زمین، مطابق با آن حرکت کند و به مقصد مورد نظرش برسد.

اندازه نانوذرات مغناطیسی تا حد زیادی در خواص آنها نقش دارد. امروزه برای ذخیره اطلاعات روی لوح سخت از راهکار این باکتری‌ها استفاده می‌شود و نانوبلورهای مغناطیسی با اندازه مناسب) برای پایدار نگه‌داشتن خواص مغناطیسی و همچنین کارایی بالا(تولید می‌شود که در ذخیره‌سازی اطلاعات کاربردهای فراوانی دارد.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
هوشمندانه ورزش کنید

رسیدن به تناسب اندام یکی از آرزوهایی است که تقریبا همه افراد به دنبال آن هستند.new scientist در جدیدترین


news-image
جایگاه چهارم ایران در تولید علم نانو جهان

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: میزان تولیدات علمی کشورهای جهان


news-image
کارگاه آموزشی تحلیل رفتار متقابل در مذاکره با رویکرد Game برگزار می شود

پارک فناوری پردیس معاونت علمی کارگاه آموزشی تحلیل رفتار متقابل در مذاکره با رویکرد Game با هدف آشنایی با مبانی برگزاری ی ...