آزمایش سیستم جدید اکسیژن مداربسته در زیر آب آغاز شد | نخبه ها
خدمات مرکز


آزمایش سیستم جدید اکسیژن مداربسته در زیر آب آغاز شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، نیروی دریایی آمریکا در حال آزمایش یک سیستم جدید اکسیژن‌رسانی زیر دریایی است که در اعماق ۵۲ متری دریا قادر به فعالیت است. این آزمایش در یکی از مراکز نیروی دریایی شهر پاناما در فلوریدا انجام شد.سیستم‌های اکسیژن‌رسانی معمولا دستگاه‌هایی هستند که طی دهه‌های پیشین مورد استفاده قرار گرفته‌اند و با استفاده از یک تصفیه‌کننده شیمیایی، موجب خروج دی‌اکسید کربن حاصل از بازدم غواص می‌شوند. این سیستم توسط آتشنشان‌ها، معدنچیان، کوهنوردان و افراد دیگر که در مناطقی با سطح اکسیژن کم و غلظت بالای گازهای سمی کار می‌کنند، استفاده می‌شود.

این سیستم در زیر آب توسط نیروهای ویژه دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا گاهی اوقات خروج حباب از دهان غواص، مشکل‌ساز خواهد بود.

در همین راستا، ارتش آمریکا سیستم جدیدی تحت عنوان " MK۲۹"ساخته است که برای رفع مشکلات مختلف اکسیژن‌رسان‌ها طراحی شده است. سیستم‌های اکسیژن رسانی متداول معمولا از مخلوط اکسیژن و نیتروژن استفاده ‌می‌کنند و تنها تا عمق ۴۶ متری کار می‌کنند.

معمولا عمق بیشتر از ۵۱ متر، به عنوان یک غواصی فنی تلقی می‌شود. در این اعماق، مخلوط اکسیژن و نیتروژن، جای خودرا به مخلوط اکسیژن و هلیوم می‌دهد که ترکیب عجیب‌تری است.

ممکن است اکسیژن خالص، در اعماق زیاد بلافاصله سمی ‌شود. بنابراین باید با ماده‌ای دیگر مخلوط شود. هلیوم، به دلیل اینکه ریزمولکول است، نسبت به نیتروژن، عملکرد بهتری دارد و به راحتی در سطح درونی و بیرونی بافت‌های بدن قرار می‌گیرد.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
برگزاری کارگاه آشنایی با مقررات بنیاد ملی نخبگان

کارگاه آموزشی آشنایی با مقررات و سیاست‌های بنیاد ملی نخبگان به همت بنیاد نخبگان استان خوزستان برگزار شد.


news-image
نرم‌افزاری برای تبدیل تلفن همراه به دستگاه امنیتی

ادوارد اسنودن که به خاطر رسوا ساختن دولت آمریکا و افشای اطلاعات شنود این کشور


news-image
استارت‌آپ نقش مهمی در ایجاد فضای کسب‌وکار پایدار دارد

حشمت‌الله عسگری؛ با اشاره به نقش استارت‌آپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها در ایجاد کسب‌وکار در فضای مجازی، گفت: توجه به داشته‌های بو ...