آزمایش سیستم جدید اکسیژن مداربسته در زیر آب آغاز شد | نخبه ها
خدمات مرکز


آزمایش سیستم جدید اکسیژن مداربسته در زیر آب آغاز شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، نیروی دریایی آمریکا در حال آزمایش یک سیستم جدید اکسیژن‌رسانی زیر دریایی است که در اعماق ۵۲ متری دریا قادر به فعالیت است. این آزمایش در یکی از مراکز نیروی دریایی شهر پاناما در فلوریدا انجام شد.سیستم‌های اکسیژن‌رسانی معمولا دستگاه‌هایی هستند که طی دهه‌های پیشین مورد استفاده قرار گرفته‌اند و با استفاده از یک تصفیه‌کننده شیمیایی، موجب خروج دی‌اکسید کربن حاصل از بازدم غواص می‌شوند. این سیستم توسط آتشنشان‌ها، معدنچیان، کوهنوردان و افراد دیگر که در مناطقی با سطح اکسیژن کم و غلظت بالای گازهای سمی کار می‌کنند، استفاده می‌شود.

این سیستم در زیر آب توسط نیروهای ویژه دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا گاهی اوقات خروج حباب از دهان غواص، مشکل‌ساز خواهد بود.

در همین راستا، ارتش آمریکا سیستم جدیدی تحت عنوان " MK۲۹"ساخته است که برای رفع مشکلات مختلف اکسیژن‌رسان‌ها طراحی شده است. سیستم‌های اکسیژن رسانی متداول معمولا از مخلوط اکسیژن و نیتروژن استفاده ‌می‌کنند و تنها تا عمق ۴۶ متری کار می‌کنند.

معمولا عمق بیشتر از ۵۱ متر، به عنوان یک غواصی فنی تلقی می‌شود. در این اعماق، مخلوط اکسیژن و نیتروژن، جای خودرا به مخلوط اکسیژن و هلیوم می‌دهد که ترکیب عجیب‌تری است.

ممکن است اکسیژن خالص، در اعماق زیاد بلافاصله سمی ‌شود. بنابراین باید با ماده‌ای دیگر مخلوط شود. هلیوم، به دلیل اینکه ریزمولکول است، نسبت به نیتروژن، عملکرد بهتری دارد و به راحتی در سطح درونی و بیرونی بافت‌های بدن قرار می‌گیرد.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
حمایت از حضور شرکت‌های خلاق در نمایشگاه دانش‌بنیان، خلاق و فناور

دبیرخانه برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق به‌منظور توسعه و ترویج فعالیت شرکت‌های خلاق، از حضور شرکت‌های خلاق در نمایش ...


news-image
امن کردن سیستم­های هوایی بدون سرنشین در مقابل تهیدات امنیتی با استفاده از سیستم ...

رضا فتوحی سلاله عضو موسسه حامی نوابغ جوان با درایت و هوش بالا موفق به ثبت اختراع امن کردن سیستم های هوایی بدون سرنشین در ...


news-image
درمان زخم بستر با پلاسمای هلیوم

محققین ایرانی، در مطالعه‌ای علمی پژوهشی که نتایج آن را در نشریه‌ای از نشریات علمی جهاد دانشگاهی به چاپ رسانده‌اند، موفق ...