آزمایش سیستم جدید اکسیژن مداربسته در زیر آب آغاز شد | نخبه ها
خدمات مرکز


آزمایش سیستم جدید اکسیژن مداربسته در زیر آب آغاز شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، نیروی دریایی آمریکا در حال آزمایش یک سیستم جدید اکسیژن‌رسانی زیر دریایی است که در اعماق ۵۲ متری دریا قادر به فعالیت است. این آزمایش در یکی از مراکز نیروی دریایی شهر پاناما در فلوریدا انجام شد.سیستم‌های اکسیژن‌رسانی معمولا دستگاه‌هایی هستند که طی دهه‌های پیشین مورد استفاده قرار گرفته‌اند و با استفاده از یک تصفیه‌کننده شیمیایی، موجب خروج دی‌اکسید کربن حاصل از بازدم غواص می‌شوند. این سیستم توسط آتشنشان‌ها، معدنچیان، کوهنوردان و افراد دیگر که در مناطقی با سطح اکسیژن کم و غلظت بالای گازهای سمی کار می‌کنند، استفاده می‌شود.

این سیستم در زیر آب توسط نیروهای ویژه دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا گاهی اوقات خروج حباب از دهان غواص، مشکل‌ساز خواهد بود.

در همین راستا، ارتش آمریکا سیستم جدیدی تحت عنوان " MK۲۹"ساخته است که برای رفع مشکلات مختلف اکسیژن‌رسان‌ها طراحی شده است. سیستم‌های اکسیژن رسانی متداول معمولا از مخلوط اکسیژن و نیتروژن استفاده ‌می‌کنند و تنها تا عمق ۴۶ متری کار می‌کنند.

معمولا عمق بیشتر از ۵۱ متر، به عنوان یک غواصی فنی تلقی می‌شود. در این اعماق، مخلوط اکسیژن و نیتروژن، جای خودرا به مخلوط اکسیژن و هلیوم می‌دهد که ترکیب عجیب‌تری است.

ممکن است اکسیژن خالص، در اعماق زیاد بلافاصله سمی ‌شود. بنابراین باید با ماده‌ای دیگر مخلوط شود. هلیوم، به دلیل اینکه ریزمولکول است، نسبت به نیتروژن، عملکرد بهتری دارد و به راحتی در سطح درونی و بیرونی بافت‌های بدن قرار می‌گیرد.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
مسیر مهاجرت به نسل پنجم شبکه تلفن همراه گشایش یافت

محققان ایرانی در ادامه تلاش ها برای گذار از نسل چهارم شبکه تلفن همراه موفق به پیاده سازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه در مق ...


news-image
دستگاهی برای پایش وضعیت غذا خوردن

یک نوآوری جدید می تواند با شمارش تعداد دفعات جویدن غذا و عکس گرفتن از آن


news-image
ارائه آخرین دستاوردهای علمی دانشمندان ایرانی و خارجی در کنگره بین‌المللی رویان

با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی انجام می‌شود