نخستین کاربردهای لیزر پس از اختراع | نخبه ها
خدمات مرکز


نخستین کاربردهای لیزر پس از اختراع
news-image


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ باگذشت بیش از 50 سال از ساخت اولین لیزر تعداد کمی از افراد را در اطراف خود پیدا خواهید کرد که آگاهانه یا ناخودآگاه تحت تأثیر این اختراع بزرگ قرار نگرفته‌اند، برخی از تأثیرات فراگیری که لیزر بر زندگی امروز جوامع داشته‌اند ازاین‌قرارند.


انقلابی در ارتباطات 
در سال 1980 سیستم‌های ارتباطی دوربرد با تکیه‌بر کابل‌های مسی عمل می‌کرد که فضای خیابان‌های شهر را پرکرده بود اما امروزه پرتوی نور لیزر با استفاده از یک‌رشته فیبر نوری شیشه‌ای که نازک‌تر از تار موی انسان است، می‌تواند بیش از نیم میلیون مکالمه تلفنی یا هزاران اتصال کامپیوتری و کانال‌های تلویزیونی را حمل کند. بدون فیبر نوری، اینترنت که بسیاری از فعالیت‌های ما با آن انجام می‌شود وجود نداشت.


بهبود تجارت، صنعت و سرگرمی
یکی از نخستین کاربردهای لیزر در نقشه‌برداری بوده است. به‌عنوان‌مثال برای تونل زیر کانال انگلیس، کندن تونل‌های مجزایی از جانب کشورهای فرانسه و انگلیس شروع‌شده بود. با بهره‌گیری از نقشه‌برداری لیزری تنها با اختلاف کمی بیشتر از 15 اینچ، این دو کانال به هم رسانده شد. امروزه اسکنرهای پرداخت سوپر مارکت، سی‌دی‌ها، دوی دی‌ها، هولوگرام‌های لیزری برای امنیت کارت‌های اعتباری و پرینترهای لیزری، فقط تعداد کمی از محصولات بی‌شماری هستند که به لیزر متکی‌اند.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
کفش هایی که از یخ زدگی در بیماران پارکینسون جلوگیری می کند

دانشمندان هلندی در آزمایشاتی که بر روی ۱۹ بیمار مبتلا به پارکینسون انجام دادند


news-image
تشخیص دقیق تر سرطان پوست با آزمایش خون

دانشمندان استرالیایی آزمایش خون جدیدی را توسعه داده اند که امکان تشخیص زودهنگام ملانوم، بدخیم ترین نوع سرطان پوست را با ...


news-image
شرکت‌های خلاق برای حضور در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته حمایت می‌شوند

دبیرخانه برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق به‌منظور توسعه و ترویج فعالیت شرکت‌های خلاق از حضور این شرکت‌ها در دوازدهمی ...