سیستم ایمنی می‌تواند در تکوین مغز نقش داشته باشد | نخبه ها
خدمات مرکز


سیستم ایمنی می‌تواند در تکوین مغز نقش داشته باشد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه کوئینزلند در پژوهشی ارتباط بین تکوین جنینی مغز و شروع بیماری‌های تکوینی مانند شیزوفرنی را مورد بررسی قرار داده‌اند.
iam Coulthard و همکارانش در کوئینزلند به راین باورند که بسیاری از بیماری‌های بالغین طی تکوین جنینی شروع می‌شوند. به عقیده وی فاکتورهای کمپلمان به عنوان بخشی از سیستم ایمنی که باکتری‌ها را می‌کشند و به سلول‌های سفید خونی به درمان آلودگی کمک می‌کنند، در تکوین شبکه‌های عصبی و تکوین مغز نیز نقش دارند. فاکتورهای کمپلمان با شیزوفرنی، اختلالات طیف اوتیسم و صرع غیر مادرزادی و  غیره مرتبط هستند.
یافته‌های این مطالعه بدین معنی است که در زمان بارداری که معمولاً برای کاهش التهاب این کمپلمان ها را هدف قرار می‌دهند باید دقت و مواظب زیادی کرد زیرا می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در مغز جنین در حال تکوین شود.
از طریق آلودگی یا دارو، فعالیت فاکتور کمپلمان پتانسیل از بین بردن تعادل را دارد و بنابراین می‌تواند عواقبی را در بزرگ‌سالی نشان دهد. تخریب موضعی تکوین مغز  به‌وسیله فاکتورهای کمپلمان می‌تواند منجر به شبکه‌های عصبی غیرطبیعی، جایگاه‌های عصبی غیرطبیعی یا تأثیر روی نوع نورون‌های تولیدی به‌وسیله سلول‌های بنیادی شود.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
ایجاد اشتغال موثر متخصصان صنعت هوایی با تشکیل شرکت‎های دانش‌بنیان

در کارگروه استاندارد ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی با اعتقاد به اینکه ایجاد شرکت های دانش بنیان در صنعت هوایی ...


news-image
جشنواره توسکا برگزار می‌شود

دومین جشنواره توانمندسازی و سرمایه‌گذاری کسب‌و‌کارهای ارزش‌آفرین با نام «توسکا»


news-image
با این فناوری تب را در کودکان کنترل کنید

تب و بالا رفتن دمای بدن، یکی از مشکلاتی است که تقریبا همه افراد در طول زندگی خود