سیستم ایمنی می‌تواند در تکوین مغز نقش داشته باشد | نخبه ها
خدمات مرکز


سیستم ایمنی می‌تواند در تکوین مغز نقش داشته باشد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه کوئینزلند در پژوهشی ارتباط بین تکوین جنینی مغز و شروع بیماری‌های تکوینی مانند شیزوفرنی را مورد بررسی قرار داده‌اند.
iam Coulthard و همکارانش در کوئینزلند به راین باورند که بسیاری از بیماری‌های بالغین طی تکوین جنینی شروع می‌شوند. به عقیده وی فاکتورهای کمپلمان به عنوان بخشی از سیستم ایمنی که باکتری‌ها را می‌کشند و به سلول‌های سفید خونی به درمان آلودگی کمک می‌کنند، در تکوین شبکه‌های عصبی و تکوین مغز نیز نقش دارند. فاکتورهای کمپلمان با شیزوفرنی، اختلالات طیف اوتیسم و صرع غیر مادرزادی و  غیره مرتبط هستند.
یافته‌های این مطالعه بدین معنی است که در زمان بارداری که معمولاً برای کاهش التهاب این کمپلمان ها را هدف قرار می‌دهند باید دقت و مواظب زیادی کرد زیرا می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در مغز جنین در حال تکوین شود.
از طریق آلودگی یا دارو، فعالیت فاکتور کمپلمان پتانسیل از بین بردن تعادل را دارد و بنابراین می‌تواند عواقبی را در بزرگ‌سالی نشان دهد. تخریب موضعی تکوین مغز  به‌وسیله فاکتورهای کمپلمان می‌تواند منجر به شبکه‌های عصبی غیرطبیعی، جایگاه‌های عصبی غیرطبیعی یا تأثیر روی نوع نورون‌های تولیدی به‌وسیله سلول‌های بنیادی شود.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری عازم بروکسل شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، برای شرکت در دومین همایش همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا، در راس ه ...


news-image
نانو پوشش ضد انعکاس ساخته شد

پژوهشگران با الهام از بال پروانه موفق به ساخت نانوپوشش ضدانعکاس شدند. این پوشش حاوی ستون‌هایی به قطر ۱۰۰ نانومتر است.


news-image
کاهش کلسترول با مهندسی ژنتیک

محققان دانشگاه دوک انگلیس با استفاده از یک روش پیشرفته مهندسی ژنتیک موفق به خاموش کردن یک ژن و کاهش کلسترول در مدل های ح ...