شناسایی شراره‌های عظیمی را که قطر آنها چندین برابر قطر زمین است | نخبه ها
خدمات مرکز


شناسایی شراره‌های عظیمی را که قطر آنها چندین برابر قطر زمین است
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، ناسا یک تصویر شگفت انگیز از یک منطقه فعال در خورشید به اشتراک گذاشته است.این تصویر در 23 می در نور ماوراء بنفش شدید توسط "رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید" (Solar Dynamics Observatory) ثبت شده است.چنر روز پیش رصدخانه پویایی شناسی خورشید یک سوراخ کورونالی عظیم  رو به زمین را شناسایی کرد که این سوراخ، طوفان‌های خورشیدی را به سمت فضا می‌فرستاد.

در آخرین تصویر، قطر خطوط میدان مغناطیسی که از خورشید می‌آیند، چندین برابر قطر زمین هستند. آژانس فضایی، تصویری از زمین را در کنار این پدیده‌ برای اندازه گیری قرار داده است.

به گفته‌ی ناسا، مناطق فعال، مناطقی هستند که انرژی مغناطیسی شدید دارند.خطوط میدان با ذرات باردار در امتداد آنها روشن می‌شوند و زمانی که در نمایه مشاهده می‌شوند، ساده تر تشخیص داده می‌شوند. تصاویر رنگی در طول موج نور ماوراء بنفش شدید ثبت شده‌اند.از 16 تا 18 ماه می، رصدخانه پویایی شناسی خورشید یک سوراخ کرونالی را مشاهده کرد که ممکن است چندین روز پس از آن موجب ایجاد آئورورا شده باشد، زیرا جریان ذرات با جو زمین برخورد کرده است.

منبع خبر: سیناپزس

خبر های دیگر
news-image
صدور مفاصا حساب قراردادها بدون اعمال ضریب حق بیمه در قراردادهای شرکت‌های دانش‌بن ...

تفاهم نامه همکاری فی‌مابین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان تأمین اجتماعی، در راستای صدور مفاصا حساب قراردادها ...


news-image
ردایی از علم و فناوری بر گفتمان جامعه

رشد و فناوری در وهله نخست وابسته به پژوهش و آموزش است، چرا که پژوهش و تولید علم، از مهم‌ترین عناصر رشد و توسعه اقتصادی، ...


news-image
نخستین رصدخانه استان اردبیل راه‌اندازی شد

رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل از راه اندازي نخستین رصدخانه استان