پیش ‌نشانگر الکترومغناطیسی که رفتار گسل ها را بررسی میکند | نخبه ها
خدمات مرکز


پیش ‌نشانگر الکترومغناطیسی که رفتار گسل ها را بررسی میکند
news-image


سیستم پیش‌نشانگر الکترومغناطیسی مستقر در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، بر اساس اطلاعات ارسال شده به مرکز پردازش داده‌ها، رفتار گسل‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 در پی زمین لرزه‌های اخیر ضرورت نگهداری و توسعه این سیستم، مورد بحث و گفتگوی مسئولان و اساتید سازمان زمین شناسی و واحد علوم و تحقیقات قرار گرفت.در حال حاضر مجموعه سیستم «پیش ‌نشانگر الکترومغناطیسی» در محل جغرافیایی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات قرار گرفته است که بر اساس اطلاعات ارسال شده به مرکز پردازش داده‌ها، رفتار گسل‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در روش پردازش داده‌های الکترومغناطیس که یکی از روش‌های پیش ‌نشانگر زمین‌لرزه است، سعی می‌شود تا با شناسایی الگوی امواج الکترومغناطیسی ساطع شده پیش از رخداد زمین‌لرزه، گام مناسبی در راستای پیش‌بینی هر چه دقیق‌تر رخداد زمین‌لرزه برداشته شود.

این سیستم پیش‌نشانگر الکترومغناطیسی در واحد علوم و تحقیقات در فاز مطالعاتی قرار دارد. مبنای علمی این سیستم پیش‌نشانگر الکترومغناطیسی، به نظریه فریدمن فروند (friedemannfreund)  باز می گردد که ایجاد جریان‌های الکتریکی درون سنگ‌ها در پوسته زمین است.

باتوجه به شواهد موجود، قبل از وقوع زمین لرزه، اصواتی به سطح زمین می‌رسد. دستگاه ثبت داده‌های الکترومغناطیس تمامی حرکات لرزه‌ای در راستای افقی را با حساسیت بالا دریافت می‌کند. در عین حال امواج صوتی نیز قابل دریافت است. محدوده فرکانسی صوتی قابل دریافت ۰.۱ هرتز تا یک کیلو هرتز است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
دومین نشست تجاری فناوری دی هشت در اینوتکس برگزار می‌شود

دومین نشست تجاری فناوری شبکه تبادل و انتقال فناوری دی-هشت با حمایت معاونت علمی همزمان با هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآو ...


news-image
توسط محققان موسسه گلادستون

سلولهای پوست با تکنولوژی CRISPR به سلولهای بنیادی تبدیل می شود


news-image
صندوق نوآوری از محصول نهایی شرکت های دانش بنیان حمایت کرد

با گذشت حدود 4 سال از ایجاد صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دستاوردهای برخی شرکت های دانش بنیان تحت حمایت این صندوق ...