پیش ‌نشانگر الکترومغناطیسی که رفتار گسل ها را بررسی میکند | نخبه ها
خدمات مرکز


پیش ‌نشانگر الکترومغناطیسی که رفتار گسل ها را بررسی میکند
news-image


سیستم پیش‌نشانگر الکترومغناطیسی مستقر در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، بر اساس اطلاعات ارسال شده به مرکز پردازش داده‌ها، رفتار گسل‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 در پی زمین لرزه‌های اخیر ضرورت نگهداری و توسعه این سیستم، مورد بحث و گفتگوی مسئولان و اساتید سازمان زمین شناسی و واحد علوم و تحقیقات قرار گرفت.در حال حاضر مجموعه سیستم «پیش ‌نشانگر الکترومغناطیسی» در محل جغرافیایی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات قرار گرفته است که بر اساس اطلاعات ارسال شده به مرکز پردازش داده‌ها، رفتار گسل‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در روش پردازش داده‌های الکترومغناطیس که یکی از روش‌های پیش ‌نشانگر زمین‌لرزه است، سعی می‌شود تا با شناسایی الگوی امواج الکترومغناطیسی ساطع شده پیش از رخداد زمین‌لرزه، گام مناسبی در راستای پیش‌بینی هر چه دقیق‌تر رخداد زمین‌لرزه برداشته شود.

این سیستم پیش‌نشانگر الکترومغناطیسی در واحد علوم و تحقیقات در فاز مطالعاتی قرار دارد. مبنای علمی این سیستم پیش‌نشانگر الکترومغناطیسی، به نظریه فریدمن فروند (friedemannfreund)  باز می گردد که ایجاد جریان‌های الکتریکی درون سنگ‌ها در پوسته زمین است.

باتوجه به شواهد موجود، قبل از وقوع زمین لرزه، اصواتی به سطح زمین می‌رسد. دستگاه ثبت داده‌های الکترومغناطیس تمامی حرکات لرزه‌ای در راستای افقی را با حساسیت بالا دریافت می‌کند. در عین حال امواج صوتی نیز قابل دریافت است. محدوده فرکانسی صوتی قابل دریافت ۰.۱ هرتز تا یک کیلو هرتز است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
توسعه صنعت کشاورزی کشور با تولید سوخت زیستی 

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، گفت: یکی از مزایای استفاده از سوخت زیستی در کشور، توسعه صنعت کشاورزی است.


news-image
پرورش ایده‌های سینمایی در «رویداد خلق ایده» اجرایی می‌شود

«رویداد خلق ایده» به‌منظور خلق، پرورش و ارائه ایده‌هایی سینمایی با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علم ...


news-image
دریافت اطلاعات بشر از کیهان در گرو جمع‌آوری نور از آسمان است

منبع اصلی دریافت اطلاعات بشر از کیهان، کماکان جمع‌آوری نور از آسمان است. بیشتر اجرام آسمانی، به‌استثنای ماده و خورشید، د ...