استفاده از سلول های بنیادی برنامه ریزی شده برای ترمیم قلب | نخبه ها
خدمات مرکز


استفاده از سلول های بنیادی برنامه ریزی شده برای ترمیم قلب
news-image


محققان دانشگاه اوزاکا (ژاپن) به سرپرستی یوشیکی ساوا (Yoshiki Sawa)، موفق به توسعه روش درمان انقلابی با استفاده از سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPS) شده اند.

این مطالعه، دومین کاربرد سلول های پرتوان القایی در این حوزه محسوب می شود. از طریق القا کردن سلول های بافت های مختلف بدن مانند پوست و خون، این سلول ها به حالت شبه جنینی (embryonic-like) برگردانده شده و در ادامه، می توانند به انواع مختلف سلول ها تبدیل می شوند.

این سیستم درمانی جدید در سال 2014 معرفی شد. در این روش، محققان از سلول های iPS برای ایجاد ورقه ای از 100 میلیون سلول عضله قلب استفاده می کنند. نتایج مطالعه بر روی خوک ها نشان داد که پیوند (گرافت) این ورقه های سلولی - هرکدام به ضخامت 0.1 میلیمتر  طول 4 سانتیمتر بر روی قلب - می تواند عملکرد قلب را پس از حمله قلبی، بهبود ببخشد.

به نظر نمی رسد که این سلول ها با بافت قلب ادغام شوند؛ در عوض، این سلول ها عوامل رشدی را آزاد می کنند که به بازسازی عضلات آسیب دیده قلب کمک می کند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
پروژه‌های طراحی مدارهای واسط مغز و ماشین برای توانبخشی بیماران اجرایی می‌شود

به منظور توانبخشی بیماران و درمان برخی از بیماری‌های مرتبط با حوزه علوم شناختی


news-image
دستگاه‌های نوری جدید برای تصویربرداری از مغز در کشور ساخته شد

با تلاش محققان و اساتید حوزه‌های علوم شناختی برخی از تجهیزات تولید شده توسط گروه پیشران "نورواپتیک" در دانشگاه شهید بهشت ...


news-image
تحقق ارتقای امنیت ملی کشور با پیشرفت حوزه علوم و فناوری‌های شناختی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی گفت: کمک به ارتقای امنیت ملی با استفاده از علوم و فناوری‌های شناختی ...