سه کارکرد اصلی اقتصاد دانش‌بنیان ارائه شد | نخبه ها
خدمات مرکز


سه کارکرد اصلی اقتصاد دانش‌بنیان ارائه شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فرشاد مطبوع، فارغ التحصیل نمونه دانشگاه یزد و سازنده اولین زیردریایی کنترل از راه دور در اولین دوره مسابقات مالک اشتر که دارنده دو مقاله آی اس آی است؛ شب گذشته در دیدار با رهبری به کارکردها و چالش های موجود بر سر راه تحقق اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد.
وی افزود: همه می‌دانیم که عقب‌ماندگی تاریخی کشور در حوزه توسعه فناوری باعث شد تا زیست‌بوم نوآوری با هدایت و حمایت حضرتعالی  و با تلاش به نسبت قابل قبول معاونت علمی و فناوری در این سال‌ها شکل بگیرد. اما باوجود شکل‌گیری 3500 شرکت‌های دانش‌بنیان، هم چنان لازم است که فعالیت‌های جدی دیگری برای جهش اقتصادی و تأثیر مستقیم نوآوری در اقتصاد کشور انجام شود.
به گفته مطبوع، حاکمیت برای رشد نوآوری وظایفی را بر عهده دارد که این‌جانب به اقتضای وقت سه کارکرد مهمی که کمتر مورد توجه قرار گرفته و دو چالش اقتصاد دانش‌بنیان را  ارائه می‌ کنم.
وی نیروی انسانی متخصص، با انگیزه و متعهد به اعتلای کشور، پایه اصلی شکل‌گیری جامعه دانش‌بنیان دانست و تصریح کرد: در حال حاضر بهترین استعدادها و سرمایه‌های انسانی کشور در دانشگاه‌ها مشغول به فعالیت هستند؛ اما سیاست‌های حاکم بر وزارت علوم به صورتی نیست که در مسیر تسهیل تربیت نیروی انسانی خلاق، و کارآفرین قرار گیرد. چرا که شما بهتر می دانید حیات و ممات دانشجو و استاد وابسته به تعداد مقالات است و جایگاه رتبه و درآمد اساتید مبتنی بر انجام فعالیت‌های  نوآورانه مربوط به مشکلات کشور نیست

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
ایمنی سلول‌ها در برابر سرطان افزایش ‌می یابد

دانشمندان دانشگاه "ام.آی.تی"، نانوذراتی ابداع کرده‌اند که می‌توانند ایمنی سلول‌ها را در برابر سرطان افزایش ‌دهند.


news-image
کشف سیگنال‌های اسرارآمیز فضا با هوش مصنوعی

دانشمندان از نسل جدید فناوری هوش مصنوعی (AI) برای شناسایی ده‌ها سیگنال اسرارآمیز از عمق فضا استفاده کردند.


news-image
سعۀ دایرۀ نخبگانی یکی از اهداف سال جاری بنیاد است

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان گفت: سعۀ دایرۀ نخبگانی یکی از برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان در سال جاری است.